Skip to main content

Pabriks: Izrādīsim cieņu kritušajiem un iestāsimies par taisnīgumu

8. maijā aizsardzības ministrs Artis Pabriks un Nacionālo bruņoto spēku komandieris, ģenerālmajors Raimonds Graube devās uz Lestenes Brāļu kapiem, lai godinātu kritušos karavīrus.

„Civilizētas nācijas no citām atšķiras ar to, ka spēj godāt ne tikai savus, bet arī pretinieku kritušos, nešķirojot pēc valstiskās piederības,” sacīja A. Pabriks. „Tas karavīrs, tas politiķis un tā tauta, kas nespēj godāt savu pretinieku, nespēj cienīt arī sevi.”

A. Pabriks savā uzrunā atgādināja, ka divas lielvaras, kas 1939. gadā uzsāka asiņaino karu, tagad spēj izrādīt cieņu pretiniekiem – Vācijas pārstāvji noliek ziedus padomju karavīru kapos, un sabiedrotie godina vācu armijas kritušos – tomēr Latvijas kritušie ir nepelnīti aizmirsti. „Mēs, latvieši, kas nedz šo karu sāka, nedz spēja to 1945.gadā pabeigt, Latvija, kas kā valsts nevienam nepieteica karu – mēs esam atstāti novārtā. Šeit nevar atnākt un nolikt ziedus tie, kas pie šī kara ir vainīgi. Un tā nav pilnībā taisnīga attieksme,” sacīja A. Pabriks.

Ministrs aicināja visus šodien pieminēt tos vīrus, kas pēc Otrā pasaules kara beigām nenolika ieročus tikai viena iemesla dēļ – lai cīnītos par savu dzimteni.

Lestenē bija ieradusies arī Lietuvas aizsardzības ministre Rasa Juknevičiene, lai godinātu nacionālos partizānus. „Nacionālo partizānu upuris mums ir kā ceļa rādītājs,” savā uzrunā teica R. Juknevičiene. „Lietuviešu, latviešu un igauņu partizāni nenolika savas galvas velti – viņi cīnījās par to, lai kādu dienu visas trīs Baltijas valstis kļūtu par demokrātiskās Rietumeiropas sastāvdaļu.”

Piemiņas vietā tika nolikts arī Igaunijas aizsardzības ministra Marta Lāra ziedu vainags. „Es esmu pateicīgs Latvijas kolēģiem, ka mēs šodien varam te pieminēt Latvijas, Igaunijas un Lietuvas nacionālos partizānus,” savā vēstulē rakstīja M. Lārs. "Tas liecina par mūsu ciešo sadarbību, sargājot mūsu brīvību. Allaž atminēsimies, ka cilvēki, kas aizmirst brīvības cīņas, pakļauj sevi nopietnām briesmām kādu dienu šo brīvību zaudēt.”

Šodien Lestenes brāļu kapos tika atklātas piemiņas plāksnes ar 350 kritušo Latvijas armijas virsnieku, instruktoru un leģiona karavīru, tostarp arī 10 kritušo Lietuvas un Igaunijas karavīru, vārdiem.

Pirms došanās uz Lesteni A.Pabriks nolika ziedus arī Otrā pasaules kara vācu armijas karavīru kapos, kuros guldīti vācu un latviešu karavīri, un padomju armijas kapos, kuros apglabāti latviešu un krievu karavīri.

Savā uzrunā aizsardzības ministrs atgādināja visiem klātesošajiem, ka šogad 8.maijs tiek svinēts vienā dienā ar citiem nozīmīgiem svētkiem – Mātes dienu. Lai godinātu šos svētkus, A.Pabriks uz pasākumu bija ieradies kopā ar savu māti, bet Lietuvas aizsardzības ministre – kopā ar saviem vecākiem.

Informāciju sagatavoja:
Daina Ozoliņa
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente.
Tālrunis: 67335224
[email protected]

 

 

Dalies ar ziņu