Skip to main content

Pabriks: Krievija ir pilnībā zaudējusi uzticamību no kaimiņvalstu puses

Saeimas deputāts, bijušais aizsardzības ministrs Artis Pabriks uzskata, ka Krievijas pēdējo dienu rīcība, pārkāpjot Ukrainas suverenitāti, ir izraisījusi pilnīgu uzticamības zudumu no kaimiņvalstu, tajā skaitā Baltijas valstu, puses: "Gan Latvija, gan Eiropas Savienība (ES) un NATO ir mēģinājusi veicināt atklātību un caurspīdīgumu no Krievijas amatpersonām, lai veidotu pragmātiskas un ilgtspējīgas attiecības, taču pēdējo dienu notikumi liecina, ka Krievija nav uzticams sadarbības partneris. Ja līdz šim militārais apdraudējums Baltijas valstīm no Krievijas puses tika vērtēts vairāk kā hipotētisks, diemžēl tās piekoptā politika liecina, ka Krievija izmantos jebkuru nestabilitāti kaimiņvalstīs, lai atjaunotu savu impēriju bijušajā PSRS teritorijā."  Viņš atgādina, ka notikumi Ukrainā līdzinās tiem, kas notika Čehoslovākijā 1968. gadā, kad PSRS iebrukumu suverēnā valstī, attaisnoja ar „lūgumu pēc palīdzības”.

A. Pabriks uzskata, ka situācija Ukrainā, kā arī pastiprinātā Krievijas klātbūtne Baltijas valstu pierobežā, liecina, ka NATO klātbūtne Baltijas valstu teritorijā ir jāpalielina. Tāpat Latvijai ir stingri jāvirzās uz Valsts aizsardzības koncepcijā norādīto mērķu īstenošanu, tajā skaitā pakāpenisku valsts aizsardzības budžeta palielināšanu līdz 2% no IKP: "Mēs nedrīkstam paļauties tikai uz NATO palīdzību, Latvijas armijai nepieciešamības gadījumā ir jābūt spējīgai reaģēt profesionāli un nekavējoties. Valsts aizsardzības koncepcijas pieņemšana un sauszemes spēku mehanizācijas projekta uzsākšana ir tikai pirmie soļi, lai mēs to spētu īstenot."

Saeimas deputāts uzver, ka jābūt asai reakcijai un rīcībai arī no visu starptautisko organizāciju puses, nekavējoties pieprasot Ukrainas suverenitātes atjaunošanu: "Nopietni jāapsver ekonomisko sankciju vēršana pret Krieviju, kā arī Eiropas Savienībā steidzami jāpieņem lēmums par tā saucamā Magņicka likuma pieņemšanu, kas virknei Krievijas amatpersonu liegtu ieceļot ES, kā arī dotu tiesības iesaldēt viņu banku kontus. Tāpat konkrētas sankcijas būtu vēlamas arī lielā astotnieka, jeb G8 ietvaros."

Papildus informācija:
Inga Saleniece
deputāta palīdze
Tālr.: 26564629
E-pasts: [email protected]

 

Dalies ar ziņu