Skip to main content

Pabriks: Latvija un Lietuva varētu sadarboties ANO misiju ietvaros

Šodien, 9. janvārī, aizsardzības ministrs Artis Pabriks darba vizītē Lietuvā tikās ar Lietuvas jauno aizsardzības ministru Jozu Oleku (Juozas Olekas) un pārrunāja divpusējās sadarbības jautājumus, kā arī abu valstu dalību starptautiskajā operācijā Afganistānā un atbalstu šai valstij pēc 2014. gada. Puses apsvēra iespēju nākotnē kopīgi piedalīties kādā no ANO vadītajām miera uzturēšanas misijām pasaulē, iespējams, arī sadarbībā ar Ziemeļvalstīm, kurām ir liela pieredze šajā jomā.

„Lai gan Baltijas valstis šobrīd ir visintegrētākais reģions aizsardzības jomā NATO, tomēr nepieciešams rast arvien jaunas sadarbības iespējas,” uzsvēra A. Pabriks.

Tā kā gan Lietuva, gan Latvija šā gada otrajā pusē piedalīsies Lielbritānijas vadītajā Eiropas Savienības Kaujas grupas dežūrā, ministri apsvēra arī ciešāku sadarbību projekta īstenošanas loģistikas jomā, kā arī turpmākajās aktivitātēs ātrās reaģēšanas spēkos. Ministri pārrunāja abu valstu Jūras spēku sadarbību un iespējamos uzlabojumus karavīru mācību organizēšanā abās valstīs.

Vizītes ietvaros aizsardzības ministri apsprieda Lietuvas gatavošanos ES prezidentūrai, un J. Oleks informēja, ka par savas prezidentūras prioritātēm Lietuva noteikusi Austrumu partnerības stiprināšanu, enerģētisko drošību un ES un NATO sadarbības stiprināšanu. Tā kā Lietuva būs pirmā no Baltijas valstīm, kas šā gada 2. pusgadā vadīs ES prezidentūru, A. Pabriks pauda Latvijas interesi tuvāk iepazīties ar lietuviešu pieredzi, lai pārņemtu labāko praksi Latvijas prezidentūras sagatavošanas procesā. Tāpat ministri pārrunāju iespējas saskaņot šā gada septembrī plānotās starptautiskās Rīgas konferences grafiku ar Viļņā notiekošās ES ministru tikšanās Lietuvā dienaskārtību.

A.Pabriks atzinīgi novērtēja Lietuvas aktivitātes NATO Energoresursu aizsardzības centra izveidošanā, norādot, ka tas būs būtisks ieguldījums arī enerģētiskās drošības stiprināšanā Baltijas reģionā.

Šodien aizsardzības ministrs un NBS komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube piedalījās arī piemiņas plāksnes svinīgajā atklāšanas pasākumā, kas veltīts Latvijas armijas augstāko virsnieku, kuri mācījušies Viļņas karaskolā, piemiņai. Atklājot plāksni, A. Pabriks sacīja: „Šo karaskolu ir absolvējuši trīs virsnieki, kuri vēlāk kļuva par Latvijas armijas komandieriem, un 88 Latvijas armijas augstākie virsnieki, kuri lika pamatus bruņoto spēku izveidei neatkarīgajā Latvijā. Īpašs prieks, ka plāksnes atklāšana notiek laikā, kad pieminām arī Ziemassvētku kaujās kritušos karavīrus.”

Viļņas karaskola bija pirmā militārās izglītības iestāde daudziem latviešu virsniekiem, kuri savas dienesta gaitas uzsāka vēl cariskās Krievijas armijā.

Informāciju sagatavoja:
Daina Ozoliņa
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Tālr.: 67335224
[email protected]

 

Dalies ar ziņu