Skip to main content

Pabriks: no ģenerāļa Kureļa mēs varam mācīties dzimtenes mīlestību

19. maijā aizsardzības ministrs Artis Pabriks un Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris, ģenerālmajors Raimonds Graube Čikāgā piedalījās piemiņas brīdī, kas veltītas Latvijas ģenerālim Jānim Kurelim, un nolika ziedus viņa atdusas vietā Čikāgā.

„No ģenerāļa Kureļa ikviens no mums var mācīties mīlestību pret dzimteni. Viņa augstākā vērtība bija Latvijas brīvība, kam viņš palika uzticīgs visu savu dzīvi,”
teica A. Pabriks. Viņš norādīja, ka mūsdienās bieži nenovērtējam to, ka mums ir sava, brīva valsts un šo faktu pieņemam kā pašsaprotamu: „Mēs aizmirstam, ka brīvība ir arī liela atbildība, jo, par to cīnoties, daudzi ir samaksājuši ar savu dzīvību.” A. Pabriks novērtēja to, ka ģenerālis Kurelis arī visgrūtākajos laikos valkāja tikai Latvijas armijas formastērpu, skaidri paužot savu vēlmi pēc neatkarīgas valsts.

Pasākuma laikā tika atklāta arī Latvijas Okupācijas muzeja uzstādītā piemiņas plāksne, uz kuras rakstīts: „Pat tumšākajos brīžos nenodzisa cerība, ka reiz Latvija atkal būs brīva.”

Pirmajā pasaules karā Jānis Kurelis aktīvi piedalījās karadarbībā, savukārt Otrā pasaules kara laikā uzņēmās vadīt militāro vienību (kureliešus), kura par savu mērķi izvirzīja cīņu par neatkarīgu Latviju, nepakļaujoties nevienai no okupācijas varām.
J. Kureli 1944. gadā arestēja un kopā ar ģimeni aizveda uz Dancigu, Polijā. Vācu varas iestādes izvairījās no Kureļa aresta. 1945. gada janvāra beigās J.Kurelim izdevās izbēgt no Sarkanās armijas, sievu ar bērniem viņš satika tikai pēc diviem gadiem, kad viņi izbrauca uz pagaidu dzīves vietu Šlēsvigā – Holšteinā, Vācijā. J. Kurelis ar ģimeni emigrēja uz Čikāgu 1951. gadā, mira 1954. gada 5. decembrī.

Informāciju sagatavoja:
Daina Ozoliņa
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Tālr.: 67335224
[email protected]

Dalies ar ziņu