Skip to main content

Pabriks: Rietumeiropas un Austrumeiropas valstīm jāmazina savstarpējie stereotipi

2013. gada 26.novembrī aizsardzības ministrs Artis Pabriks kā goda viesis piedalījās Hamburgas „Űbersee-Club” pieņemšanā, kas veltīta Latvijas Republikas proklamēšanas 95.gadadienai, un savā runā uzsvēra, ka Rietumeiropas un Austrumeiropas valstīm jāmazina savstarpējie stereotipi un jāvairo iedzīvotāju zināšanas.

A.Pabriks atsaucās uz vairāku Eiropas vadošo raidorganizāciju pēdējā laikā kļūdaini sniegto informāciju par Austrumeiropas valstu vēsturi, kas neveicina savstarpējās uzticības veidošanos un stereotipu mazināšanos. „Tāpat no Rietumvalstu iedzīvotāju un mediju puses esmu vairākkārt dzirdējis komentārus par austrumeiropiešu akcentu, taču vēlos norādīt, ka Austrumeiropas valstīs iedzīvotāji runā daudzās valodās, kas nenāk no viena valodu saimes, līdz ar to šāds apgalvojums ir apšaubāms,” uzsvēra A.Pabriks.

Tāpat A.Pabriks norādīja, ka Eiropa šobrīd atrodas izvēles priekšā – atgriezties pie nacionālu valstu modeļa vai turpināt padziļināt savstarpējo integrāciju. Vēlme mazināt Eiropas Savienības ietekmi vērojama daudzu valstu politisko spēku aktivitātē pirms nākamgad gaidāmajām Eiroparlamenta vēlēšanām. „Latvija ģeopolitiski ir ļoti sarežģītā situācijā, un katras ģeopolitiskās izmaiņas mūs var ietekmēt daudz vairāk nekā valstis Eiropas vidienē vai dienvidos. Spēcīga Eiropa ir mūsu eksistences jautājums,” norādīja A.Pabriks.

Runājot par Eiropas Savienības drošību, viņš norādīja, ka Eiropa ir pazaudējusi līdera lomu savā drošībā, paļaujoties uz ASV ieguldījumu: „Ja Eiropa nesāks risināt šo jautājumu, tad var izveidoties drošības vakuums, ko kāds cits centīsies aizpildīt. Šāda situācija nav Eiropas interesēs un var nopietni ietekmēt arī Eiropas ekonomisko potenciālu pasaulē. Ir skaidrs, ka ekonomika un drošība iet roku rokā. Bez drošas vides nebūtu investīciju un plašu iespēju ekonomiskai izaugsmei.”

A.Pabriks uzsvēra, ka Eiropa atbruņojas, kļūst mazāk konkurētspējīga, tās globālā ietekme samazinās, un šī tendence turpināsies, ja nespēsim stiprināt Eiropas valstu integritāti. Ministrs Baltijas valstu vārdā pauda cerību, ka Vācija uzņemsies līdera lomu, lai spēcinātu Eiropas valstu vienotību.

Pasākumā piedalījās augsta līmeņa pārstāvji no dažādām nozarēm, tostarp uzņēmēji, pašvaldību un nevalstisko organizāciju pārstāvji.

Informāciju sagatavoja:
Daina Ozoliņa
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Tāl.: 67335224
[email protected]

 

Dalies ar ziņu