Skip to main content

Pabriks vienojas par ciešāku sadarbību ar Vāciju aizsardzības jomā

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks darba vizītes laikā Berlīnē tikās ar Vācijas Aizsardzības ministrijas parlamentāro sekretāru Kristianu Šmitu (Christian Schmidt), lai pārrunātu divpusējās sadarbības un starptautiskās drošības jautājumus.

Artis Pabriks pateicās par Vācijas iesaisti NATO gaisa telpā virs Baltijas valstīm patrulēšanā, kuru no šā gada janvāra veic Vācijas Gaisa spēki. Ministrs lūdza atbalstu patrulēšanā sniegt arī pēc 2014. gada, jo Latvijai šobrīd nav iespēju attīstīt savus Gaisa spēkus vajadzīgajā līmenī.

Tāpat ministrs aicināja intensīvāk attīstīt sadarbību militārās izglītības jomā. „Nacionālajā aizsardzības akadēmijā nepieciešamas reformas, lai nodrošinātu izglītības konkurētspēju, tādēļ Vācijas pieredze būtu ļoti nepieciešama,” sacīja A. Pabriks. Arī līdz šim Vācija ir bijusi viena no nozīmīgākajām sadarbības partnerēm militārās izglītības jomā – Vācijas militārajās izglītības iestādēs dažādos apmācību kursos mācījušies vairāk nekā 300 NBS karavīru un Aizsardzības ministrijas pārstāvju.

A. Pabriks informēja, ka Latvija kā maza valsts ir ļoti ieinteresēta, lai Eiropas Savienība un NATO saglabā savu ietekmi pasaulē. Viņš uzsvēra reģionālās sadarbības palielināšanas nozīmi ierobežota finansējuma apstākļos, aicinot tajā iesaistīties arī Vāciju. Parlamentārais sekretārs K. Šmits savukārt norādīja, ka 20. gadsimta 90.gadu sākumā bijis liels potenciāls ciešākas sadarbības veidošanai Eiropas ziemeļos, kas dažādu apsvērumu dēļ netika izmantots pilnā apjomā, taču arī šobrīd Vācijai ir interese iesaistīties reģionālajā sadarbībā un tiek izvērtētas iespējas to realizēt.

Arī Vācijas Aizsardzības ministrijā šobrīd notiek intensīvs darbs pie nākamā gada budžeta, kas, visticamāk, būs mazāks nekā šogad, tādēļ ļoti svarīgi noteikt darbības prioritātes, taču, neskatoties uz budžeta samazinājumu, Vācija neplāno samazināt savas militārās spējas. Vācijā līdzīgi kā Latvijā notiek notiek reformas, lai aizsardzības sistēmu padarītu efektīvāku.

Savukārt Brēmenē Artis Pabriks apmeklēja kuģu būvētavu „Abeking&Rasmussen”, kas 31. martā akciju sabiedrībai „Rīgas kuģu būvētava” nodeva pirmo patruļkuģi „Skrunda”. Ministrs iepazinās ar modernajām tehnoloģijām, kas tika izmantotas kuģa būvēšanā, padarot to ļoti funkcionālu un ekonomisku ekspluatācijā. Uzņēmuma vadība apliecināja, ka šāda tipa divkorpusu militārs kuģis šobrīd ir pirmais pasaulē, tas ir ļoti ātrs un komfortabls. Ministrs pauda gandarījumu par abu valstu uzņēmēju sadarbību, radot šādus modernus risinājumus. Kuģa pieņemšana Latvijā plānota šā gada aprīlī, pēc tam tas tiks nodots Jūras spēku flotilei.

Informāciju sagatavoja:
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļa
Tālrunis: 67335224
[email protected]

 

 

Dalies ar ziņu