Skip to main content

Palielinās Latvijas preču un pakalpojumu eksportu uz Azerbaidžānu

Oficiālās vizītes laikā Ministru prezidents Valdis Dombrovskis piedāvāja Azerbaidžānas vadībai un uzņēmējiem konkrētus projektus sadarbībai eksportā, investīciju jomā un izglītībā. Vizīte pavēra vairāk kā 90 uzņēmēju delegācijai unikālu iespēju palielināt savu preču un pakalpojumu noietu Azerbaidžānā.

Šodien, tiekoties ar Azerbaidžānas Transporta ministru Ziju Mamadovu (Ziya Mammadov), V. Dombrovskis apsprieda turpmāko sadarbību dzelzceļa, jūras un gaisa transporta nozarēs, kā arī transporta nozares iesaisti tirdzniecības veicināšanā. Ar transporta ministru panākta arī vienošanās par jaunu eksporta tirgu Azerbaidžānā Liepājas metalurgam.

Diskusijā par Eiropas Savienības sadarbību ar Azerbaidžānu Ministru prezidents apliecināja gatavību veicināt stratēģisko dialogu starp ES un Azerbaidžānu enerģētikas, transporta, izglītības un citās jomās. Viņš informēja par gaidāmo Latvijas prezidentūru ES un pauda vēlmi veicināt ES un Azerbaidžānas dialogu Latvijas prezidentūras laikā. Tika apspriesta arī sadarbība transkontinentālo transporta tīklu veidošanā starp Eiropu, Eirāziju un Tālajiem Austrumiem.

Puses pārrunāja arī starpvaldību komisijas sēdi, kas plānota 2013. gadā. Pirms tikšanās ar Z. Mamadovu V. Dombrovskis apmeklēja Sangačālas naftas termināli, kas ir nozīmīgs objekts ES enerģētikas drošībai. Ar to sākas Baku – Tbilisi – Ceihanas naftas vads, kas nodrošina naftas piegādi Eiropai no Azerbaidžānas un Turkmenistānas. Drīzumā darbu uzsāks arī jaudīga dabasgāzes transporta infrastruktūra.

Azerbaidžānā V. Dombrovskis tikās ar Valsts prezidentu Ilhamu Alijevu (Ilham Aliyev) un Ministru prezidentu Arturu Rasi – zadi (Artur Rasi – zade), kā arī Azerbaidžānas vicepremjeru Ali Hasanovu (Ali Hasanov), ārkārtas situāciju ministru Kamaladinu Heidarovu (Kamaladdin Heydarov) un citām amatpersonām.

V. Dombrovskis aicināja Azerbaidžānas amatpersonas stiprināt sadarbību Latvijas preču un pakalpojumu eksporta jomā un apsvērt Latviju kā vienu no Azerbaidžānas investīciju mērķa valstīm. Kā perspektīvākās jomas investīcijām premjers nosauca tranzīta, loģistikas, IKT, izglītības, pārtikas rūpniecības, enerģētikas, tūrisma un finanšu sektorus.

Puses bija vienisprātis, ka abu valstu sadarbībai ir liels potenciāls un Latvijas – Azerbaidžānas biznesa forums ir nopietna platforma jaunu investīciju un tirdzniecības veicināšanai. Vizītes ietvaros premjers atklāja Biznesa forumu, kas pulcēja uzņēmējus no abām valstīm.

Latvijas Biznesa delegācijas sastāvā ir vairāk kā 80 Latvijas vadošie uzņēmumi. Tie pārstāv izglītības, finanšu, IT, kokapstrādes, transporta un loģistikas, projektēšanas un celtniecības, būvniecības un nekustamā īpašuma, enerģētikas, metālapstrādes, pārtikas ražošanas, dizaina, vides un lauksaimniecības, un citas jomas. Šī ir lielākā uzņēmēju delegācija, kas pavada Ministru prezidentu. Tas norāda uz pastiprinātu Latvijas uzņēmēju interesi par biznesa iespējām Azerbaidžānā. Azerbaidžānas pusi Biznesa forumā pārstāvēja pārtikas rūpniecības un lauksaimniecības, enerģētikas, IKT, būvniecības, tūrisma, loģistikas, finanšu, veselības aprūpes un citas nozares.

Lai veicinātu Latvijā ražotu produktu eksportu uz Azerbaidžānu un Azerbaidžānas tirgū esošo Latvijas pārtikas produktu atpazīstamību un noietu, premjera vizītes laikā tika atklātas Latvijas dienas Azerbaidžānā „Taste Latvia”.

Savukārt, pārrunājot sadarbību izglītības jomā, premjers norādīja, ka jau šobrīd Latvijā studē 50 studenti no Azerbaidžānas, un Latvija ir ieinteresēta paplašināt izglītības iespēju klāstu Azerbaidžānas studentiem, īpaši zinātnes un inovāciju jomā.
Vizītes laikā premjers piedalījās arī Latvijas vēstniecības rīkotajā Latvijas Republikas proklamēšanas dienas pieņemšanā un apmeklēja uzņēmuma „Dd Studio” dibinātāja Jāņa Mitrēvica vadībā veidoto Nacionālā Gobustānas petroglifu muzeju.
Ministru prezidents Latvijā atgriežas šodien, 30. novembrī.

Kopš bijušā Ministru prezidenta Ivara Godmaņa pirmās valdības šī ir pirmā Ministru prezidenta līmeņa vizīte Azerbaidžānā.

Vizīte notiek pēc Azerbaidžānas Republikas prezidenta ielūguma, kas tika izteikts 2011. gadā viņa vizītes laikā Latvijā.

Foto no vizītes
Video no vizītes

Par Latvijas un Azerbaidžānas sadarbību ekonomikā:
2011. gadā Latvijas ārējās preču un pakalpojumu tirdzniecības apgrozījums ar Azerbaidžānu sasniedza 27 milj. eiro, kas ir par 45% vairāk salīdzinājumā ar 2010. gadu, no tā preču un pakalpojumu eksports ir 23 milj. eiro (+45%), preču un pakalpojumu imports ir 4 milj. eiro (+50%). 2011. gadā Azerbaidžāna bija 38. lielākais preču eksporta un 56. lielākais preču importa partneris. Latvija uz Azerbaidžānu eksportēja preces par 18,1 milj. eiro, bet no Azerbaidžānas importēja preces par 3,3 milj. eiro.

Savukārt 2012. gada trijos ceturkšņos Azerbaidžāna bija Latvijas 41. lielākais preču eksporta un 66. lielākais preču importa partneris. Latvija uz Azerbaidžānu eksportēja preces par 12,1 milj. eiro, bet no Azerbaidžānas importēja preces par 1,3 milj. eiro.

Galvenās Latvijas eksporta preces uz Azerbaidžānu ir lopkopības produkti, metāla izstrādājumi, pārtikas preces un ķīmiskās rūpniecības produkcija. Savukārt no Azerbaidžānas galvenokārt ieved minerālos produktus un pārtikas preces.

Plašāka informācija par sadarbību lasāma šeit.

Papildus informācija:
Mārtiņš Panke
Ministru prezidenta preses sekretārs
Tālr.: +371 67082865/+371 26556965
[email protected]

Informāciju sagatavoja:
Diana Germane
Komunikācijas departamenta konsultante
Tālr. +371 67082922
[email protected]

 

Dalies ar ziņu