Skip to main content

Panākta būtiska sašķidrinātās gāzes termināļa projekta virzība

Ekonomikas ministrija ir gandarīta, ka pēdējo dienu laikā – Latvijas Valsts prezidenta vizītē Lietuvā un Ministru prezidenta vizītē Igaunijā – ir panākta būtiska sašķidrinātās gāzes termināļa projekta virzība. Visu trīs Baltijas valstu augstākās amatpersonas ir panākušas vienotu izpratni par to, ka īstenojams viens visu valstu kopīgs projekts sašķidrinātās gāzes termināļa izveidei.

Latvija uzskata, ka projekts attīstāms Rīgā. Latvijai ir virkne priekšrocību termināļa būvniecībai, kas nodrošinās mazākas izmaksas infrastruktūras pielāgošanai termināļa iekļaušanai reģiona gāzes apgādes sistēmā, savukārt jau eksistējošā Inčukalna pazemes gāzes krātuve nodrošinās iespējami zemākās cenas iegūšanu, iepērkot dabasgāzi tās zemākās cenas periodā. Kā zināms, tam atbalstu jau paudusi Lietuva. Trīs valstu pārstāvji ir sākuši sarunas par iespējamo projekta finansēšanas modeli.

Ekonomikas ministrija uzskata, ka tas ir nozīmīgs solis pretī projekta veiksmīgai attīstībai un tā tālākai virzībai jau tuvākajā laikā. Kā pēc vizītes Lietuvā uzsvēra ekonomikas ministrs Artis Kampars „Vizīte Lietuvā iezīmējusi būtisku virzību kopējos Baltijas valstu enerģētikas projektos. Globālajā enerģētikas tirgū Baltijas valstīm jāstrādā vienoti, nevis savstarpēji konkurējot, tādēļ Latvijas un Lietuvas augstāko amatpersonu līmenī panāktā vienprātība par liela sašķidrinātās gāzes termināļa būvniecību Rīgā ir ļoti nozīmīgs progress.”

2010. gada 14. decembrī Lielo un stratēģiski nozīmīgo investīciju projektu koordinācijas padomes sēdē tika izskatīts un konceptuāli atbalstīts Ekonomikas ministrijas piedāvājums par sašķidrinātās dabasgāzes termināļa projekta īstenošanu Latvijā, uzdodot projekta sākotnējo izvērtējumu līdz 2011. gada vidum veikt AS "Latvenergo" un paredzot, ka Ekonomikas ministrija sadarbībā ar Ārlietu ministriju uzsāks konsultācijas ar Eiropas Komisiju un citām Eiropas Savienības dalībvalstīm par iespējamo atbalstu reģionālā sašķidrinātās dabasgāzes termināļa būvniecībai Latvijā.

Latvijas amatpersonas, atrodoties vizītēs ES dalībvalstu galvaspilsētās, aicināja atbalstīt šo projektu, uzsverot reģionāla sašķidrinātās dabasgāzes termināļa nozīmi, gāzes piegādes ceļu un avotu dažādošanā un konkurences radīšanā gāzes tirgū. Ministru prezidents Valdis Dombrovskis 4. februārī Briselē notiekošajā Eiropadomes sanāksmē aicināja novērst atsevišķu reģionu enerģētisko izolāciju un uzsvēra nepieciešamību celt sašķidrinātās gāzes termināli Latvijā. Eiropadomes secinājumos atzīmēts, ka izolēto reģionu iekļaušana kopējā enerģētikas tirgū ir viena no ES prioritātēm enerģētikas jomā. Vienlaikus tika panākta arī vienošanās par ES līdzfinansējuma piešķiršanu plānotajam Baltijas valstu gāzes termināļa projektam.

 

Informāciju sagatavoja:
Evita Urpena
LR Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Tālr.: 67013193

Dalies ar ziņu