Skip to main content

Pasludinās 2012. gadu par Mātes un bērna veselības gadu Latvijā

Lai virzītu demogrāfiju kā starpnozaru prioritāti un būtiski uzlabotu mātes un bērna veselību, veselības ministre Ingrīda Circene plāno pasludināt 2012. gadu par Mātes un bērna veselības gadu Latvijā.

Informācija par šo iniciatīvu un plānotajiem pasākumiem tiks sniegta preses konferencē, kas notiks 2012. gada 18. janvārī plkst. 10:00 Rīgas Dzemdību nama prof. Ē. Melka auditorijā, Miera ielā 45.

Preses konferencē piedalīsies:
Ingrīda Circene – veselības ministre;
Dace Rezeberga – asociētā profesore, Latvijas ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente, Veselības ministrijas galvenais speciālists ginekoloģijas un dzemdību jautājumos;
Voldemārs Lejiņš – ginekologs, neauglības jautājumu ārstēšanas speciālists;
Anita Villeruša – profesore, RSU Sabiedrības veselības fakultātes dekāne.

Tāpat aicināti piedalīties Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes loceklis, profesors, bērnu ķirurgs Aigars Pētersons, biedrības „Papardes zieds” Iveta Ķelle un sabiedriskās organizācijas „Māmiņu klubs” vadītāja Sandija Salaka.

Veselības ministrijā izstrādāts Mātes un bērna veselības uzlabošanas plāns 2012. – 2014. gadam, kas sagatavots atbilstoši Sabiedrības veselības pamatnostādņu uzdevumam uzlabot mātes un bērna veselību, kā arī samazināt zīdaiņu mirstību.

Iecerēto pasākumu mērķis ir uzlabot mātes un bērna veselību (tai skaitā samazināt perinatālo mirstību un mātes mirstību), nodrošinot plānotu un koordinētu pasākumu veikšanu trīs virzienos:

1. Mātes un bērna veselības aprūpes uzlabošana, kas ietver grūtnieču aprūpes, izmeklēšanas un dzemdību vadīšanas uzlabošanu, kā arī “nauda seko grūtniecei” principa ieviešanu, lai topošās māmiņas grūtniecības laikā bez maksas varētu apmeklēt arī privāti praktizējošu ginekologu. Tāpat tiek plānots atjaunot Mazulim draudzīgas slimnīcas kustību, kā arī izplatīt informatīvus materiālus jaunajiem vecākiem par bērnu kopšanu un drošību;

2. Neauglības ārstēšanas (t. sk. medicīniskās apaugļošanas) iekļaušana valsts apmaksātajos pakalpojumos, kas ietver arī vienotu neauglības procedūru un donoru reģistra izveidošanu;

3. Pasākumi ar citu sektoru iesaistīšanu, nodrošinot jauniešu un pusaudžu izglītošanu un vardarbības pret bērniem novēršanu. Plānots atjaunot veselības mācību kā obligātu vispārējās vidējās un profesionālās izglītības mācību programmās. Vienlaikus sadarbībā ar nevalstiskajām organizācijām un pašvaldībām iecerēts nodrošināt pusaudžu un jauniešu neformālo izglītību, veidojot un attīstot un jauniešu veselības centrus reģionos.

Mātes un bērna gadā Veselības ministrija aicinās iesaistīties un aktīvi līdzdarboties arī nevalstiskā un privātā sektora pārstāvjus, kuru atbalsts ir nepieciešams efektīvas valsts demogrāfijas politikas attīstībai.

Informāciju sagatavoja:
Egita Pole
VM Komunikācijas nodaļas vadītāja
Tālr.: 67876106, 29401480
[email protected]

 

Dalies ar ziņu