Skip to main content

Pēc VIENOTĪBAS pieprasījuma RD Mājokļu un vides komitejā vērtēs māju siltināšanas gaitu Rīgā

Rīt, 8. septembrī plkst. 9:00, Rīgas domes 610. telpā notiks Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas sēde, kurā tiks vērtēta māju siltināšanas gaita Rīgā. RD Vienotības frakcijas deputāts Nils Josts ir pieprasījis iekļaut jautājumu komitejas darba kārtībā, jo ēku siltināšanas jomā Rīgā ievērojami atpaliek no citām Latvijas lielajām pilsētām. Galvaspilsētā nosiltināti tikai 0,39% daudzdzīvokļu māju. Sēdē piedalīsies SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” valdes priekšsēdētājs Ivo Lecis, kurš deputātiem skaidros, kādi ir lēnās ēku siltināšanas gaitas iemesli Rīgā, kā norit iedzīvotāju iepazīstināšana ar finansējuma modeļiem un ieguvumiem, ko dod ēku siltināšana.

Latvijai ir viens no iedzīvotājiem izdevīgākajiem ES fondu piesaistes modeļiem salīdzinājumā ar citām ES dalībvalstīm – līdz 50%. Piemēram, Igaunijā grants daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanai sedz no 15 līdz 40 procentiem no kopējiem izdevumiem. Līdzfinansējuma apjoms atkarīgs no sasniegtās energoefektivitātes pakāpes.

Rīgā, izmantojot ES fondus, šobrīd ir nosiltinātas 46 ēkas, no kurām SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” ir īstenojis 4 energoefektivitātes paaugstināšanas projektus. Lielāko daļu projektu Rīgā ir īstenojušas dzīvokļu īpašnieku biedrības un kooperatīvās sabiedrības. Salīdzinājumam – Liepājā ir nosiltinātas 110 ēkas, Valmierā 60, Ventspilī 57. Lielākie ēku apsaimniekotāji citās Latvijas pilsētās ir nosiltinājuši daudz lielāku ēku apjomu nekā SIA “Rīgas namu pārvaldnieks”. “Ventspils nekustamie īpašumi” ir siltinājuši 42 ēkas, “Valmieras namsaimnieks” 31 ēku un “Liepājas namu apsaimniekotājs” 22 ēkas. Siltināto ēku procentuālā daļa no kopējā daudzdzīvokļu ēku skaita lielākajās Latvijas pilsētās ir sekojoša: Valmierā 13,25%, Ventspilī 6,88%, Cēsīs 6,48%, Liepājā 5,2%, bet Rīgā 0,39%.

2014. – 2020. gada ES fondu plānošanas periodā dzīvojamo māju energoefektivitātes paaugstināšanai Latvijā piešķirts ES finansējums 150 miljonu eiro apmērā. Pēc Ekonomikas ministrijas prognozēm, piesaistot privāto un starptautisko finanšu institūciju finansējumu, līdz 2023. gadam māju siltināšanas projektos kopumā varētu tikt ieguldīti vairāk nekā 350 miljoni eiro.

Informāciju sagatavoja:
Rīgas domes VIENOTĪBAS deputātu frakcija

Dalies ar ziņu