Skip to main content

Pērnā gada nogale apstrādes rūpniecībai bijusi veiksmīga

Pērnā gada novembrī rūpniecības izlaides apjoms salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi bija palicis nemainīgs, savukārt gada pieauguma tempi samazinājušies līdz 0,4%. No rūpniecības apakšnozarēm vispozitīvākā aina vērojama apstrādes rūpniecībā, kur salīdzinājumā ar 2012. gada novembri izlaide pieaugusi par 2,6%, savukārt elektroenerģijas un gāzes apgādē, kā arī ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē novembrī bija vērojams kritums attiecīgi par 4,0% un 1,2%.

Jāatzīmē, ka jau kopš septembra apstrādes rūpniecībā gada izaugsme stabilizējusies aptuveni 2% apmērā un, ja nebūtu AS „Liepājas Metalurga” darbības apturēšanas negatīvās ietekmes, izaugsme šajā periodā būtu aptuveni 4% apmērā.

Apstrādes rūpniecībā novembrī turpinājās iepriekšējos mēnešos novērotās tendences un izaugsmi galvenokārt noteica pārtikas ražošana un kokapstrāde, kas ir divas lielākās apstrādes rūpniecības apakšnozares un kura izlaide salīdzinājumā ar 2012. gada novembri pieauga par attiecīgi 10,3% un 6,6%. Pozitīvi, ka koksnes nozarē pieaugums vērojams dažādu izstrādājumu ražošanā, kamēr zāģēšanā un ēvelēšanā, kas ir ar zemāku pievienoto vērtību, apjomi jau vairāk nekā gadu nav mainījušies.

Papildu tam, līdzīgi kā iepriekšējos mēnešos, arī novembrī labi pieauguma tempi saglabājās elektrisko, datoru un optisko iekārtu, kā arī automobiļu un piekabju ražošanā. Diemžēl AS „Liepājas Metalurgs” darbības apturēšana arvien negatīvi ietekmē metāla ražošanu, kas gada laikā mazinājusies par 70%. Tāpat negatīvi pieauguma tempi vērojami farmācijas nozarē, kur izlaides apjoms gada laikā samazinājies par 24%, tomēr šis kritums visticamāk saistāms ar produktu cenu izmaiņām, jo farmācijas nozares apgrozījums faktiskajās cenās gada pirmajos 10 mēnešos ir pieaudzis.

Jāatzīmē, ka pērn rūpniecībā kopumā visticamāk bijis neliels pieaugums, pat neskatoties uz AS „Liepājas Metalurga” darbības apturēšanu, savukārt jau no 2014. gada pirmajiem mēnešiem šī ietekme uz rūpniecības izlaides datiem strauji mazināsies un apstrādes rūpniecības tempi palielināsies. Šobrīd nekas neliecina par būtiskām izmaiņām citu nozaru tendencē, un saskaņā ar Eiropas Komisijas sentimenta indeksa datiem pēdējos mēnešos pat vērojams neliels Latvijas ražotāju noskaņojuma uzlabojums. Tādējādi līdz ar situācijas uzlabošanos, Eiropas Savienībā pieaugs pieprasījums pēc Latvijas precēm un sagaidāms, ka šogad Latvijas rūpniecības apjomi varētu augt par 4-5%.

Informāciju sagatavoja:
Ieva Pužule
Komunikācijas nodaļas vecākā referente
Tālr.: 67095405
[email protected]

 

Dalies ar ziņu