Skip to main content

Pieņem grozījumus likumā par akcīzes nodokli

Saeima pirmdien, 20. decembrī 2011. gada valsts budžeta pavadošo likumu paketē ir pieņēmusi grozījumus likumā par akcīzes nodokli, kas paredz degvielai ar 5% biodegvielas piemaisījumu piemērot akcīzes nodokļa standarta likmi un palielināt akcīzes nodokļa likmi bezalkoholiskajiem dzērieniem.

Tā kā kopš 2009. gada 1. oktobra ir obligāts 5% biodegvielas piejaukums Latvijā realizējamajai degvielai, tad degviela ar 5% biodegvielas piejaukumu ir uzskatāma par parasto degvielu. Tādējādi samazinātas akcīzes nodokļa likmes piemērošana degvielai ar 5% biodegvielas piejaukumu ir zaudējusi savu nozīmi, jo vairs nedarbojas kā efektīvs stimuls biodegvielas ražošanai un patēriņam. Ņemot to vērā, nav pamata turpmāk saglabāt šīs samazinātas akcīzes nodokļa likmes, un ar grozījumiem tiek paredzēts degvielai ar 5% biodegvielas piemaisījumu piemērot akcīzes nodokļa standarta likmi: bezsvina benzīnam – Ls 269 par 1000 litriem; dīzeļdegvielai – Ls 234 par 1000 litriem. Tiek prognozēts, ka 2011. gadā no šīm izmaiņām valsts budžets papildus varētu saņemt 7,6 miljonus latu.

Likuma grozījumi paredz arī palielināt akcīzes nodokļa likmi bezalkoholiskajiem dzērieniem no 4 latiem uz 5,2 latiem par 100 litriem. Akcīzes nodoklis tiek piemērots bezalkoholiskajiem dzērieniem – ūdeņiem un minerālūdeņiem ar cukura, citu saldinātājvielu vai aromātisko vielu piedevu un pārējiem bezalkoholiskiem dzērieni, izņemot augļu un dārzeņu sulas un nektāru, dabīgos ūdeņus un minerālūdeņus bez cukura, citu saldinātājvielu vai aromātvielu vielu piedevas. Minētā akcīzes nodokļa likme desmit piemērošanas gados tika pārskatīta un paaugstināta tikai vienu reizi 01. 02. 2009., to dubultojot (no 2 latiem uz 4 latiem par 100 litriem). Tiek prognozēts, ka 2011. gadā no šīm izmaiņām valsts budžets papildus varētu saņemt 1 miljonu latu.

Likuma grozījumi pieejami Saeimas mājas lapā.

Informāciju sagatavoja:
LR Finanšu ministrija

Dalies ar ziņu