Skip to main content

Pilsoniskā savienība: jāgodina ikviena kara upura piemiņa un vēsture jāizvērtē godīgi

Partija „Pilsoniskā savienība” (PS) uzskata, ka jāgodina ikviena kara upura piemiņa un vienlaikus vēsture jāizvērtē godīgi. Pret milzīgajiem upuriem, kurus cīņā ar nacismu nesa krievu tauta, ir jāizturas ar dziļu cieņu. Latvija 8. maijā kopā ar visu Eiropu svin nacisma sagrāvi un brīvības un demokrātijas atdzimšanu Rietumeiropā. Savukārt krievu tauta šodien svin 65. gadadienu kopš uzvaras pār nacistisko Vāciju. Šai piemiņas dienā piedalās daudzu pasaules valstu līderi, tai skaitā arī Latvijas Valsts prezidents.

Pieminot tos, kuri gājuši bojā Otrajā pasaules karā, mēs nedrīkstam aizmirst Hitlera un Staļina režīmu noziegumus pret cilvēci. Mums jāsauc vārdā šo divu tirānu uzturētos totalitāros režīmus, lai pasaule neaizmirstu par atbildību, kas gulstas uz viņiem abiem par kara izraisīšanu un neskaitāmajiem upuriem.

Mēs atceramies, ka uzvara pār nacismu 1945. gadā diemžēl neatnesa brīvību Latvijas un citu Austrumeiropas valstu tautām. Molotova-Ribentropa slepenā pakta, Jaltas un Potsdamas lēmumu rezultātā PSRS turpināja nelikumīgi okupēt Baltijas valstis. Eiropu sadalīja „dzelzs priekškars”. Miljoniem cilvēku tika represēti un nogalināti jau miera laikā.

Piedaloties 9. maija pasākumos Maskavā, Latvijas Valsts prezidenti Vaira Vīķe-Freiberga un Valdis Zatlers ir izrādījuši cieņu kritušajiem un snieguši draudzīgu roku Krievijai.

Mēs savukārt aicinām Krieviju godīgi izvērtēt totalitārā komunisma kaunpilnās lappuses un izteikt nožēlu par Baltijas valstu okupāciju un Centrālās un Austrumeiropas paverdzināšanu pēc Otrā pasaules kara.

Tikai tā Krievijas valstij un sabiedrībai būs iespējams iet pa Eiropas kopīgo ceļu – brīvības, demokrātijas un tiesiskuma ceļu.

„Pilsoniskā savienība” vēlas uzsvērt, ka tieši tās biedri – Sandra Kalniete, Ģirts Valdis Kristovskis un Inese Vaidere ir daudz strādājuši Eiropā, lai skaidrotu Latvijas vēsturi laikā, kad mūsu valsts atradās aiz „dzelzs priekškara”. PS Eiropas Parlamenta (EP) deputāti kopā ar citu valstu deputātiem panāca, ka EP pieņem rezolūciju par noziedzīgo un totalitāro Staļina un Hitlera režīmu nosodījumu. Tāpat PS politiķi ne reizi vien ir aicinājuši Latvijas SC un PCTLV politiķus pieminēt komunistiskā terora upurus.

Dalies ar ziņu