Skip to main content

„Pilsoniskā savienība”: jau 10. Saeimas vēlēšanās jālieto vēlētāju reģistrs

Partijas Pilsoniskā savienība (PS) Saeimas frakcija uzskata, ka jau 10. Saeimas vēlēšanās ir nepieciešama vēlētāju reģistra veidošana un izmantošana, jo šis reģistrs nodrošina Satversmes 6.pantā nostiprināto proporcionalitātes principu, novērš vēlētāju „migrāciju” vai „pārvadāšanu” uz kādu konkrētu apgabalu un būtiski atvieglo piedalīšanos vēlēšanās ārvalstīs esošajiem pilsoņiem.

Vēlētāju „migrācija” vai dažkārt novērotā vēlētāju „pārvadāšana” neļauj nodrošināt vēlētāju skaita atbilstību vēlēšanu apgabalā noteiktajam deputātu kandidātu skaitam, kas arī noteikts Satversmē.

PS Saeimas frakcijas deputāti pagājušajā nedēļā tikās ar Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāju Arni Cimdaru un Vēlēšanu reformas biedrības pārstāvjiem. Sarunās tika konstatēts, ka ar vēlēšanu reģistra izveidošanu un izmantošanu nākamajās Saeimas vēlēšanās nav iemesla kavēties, un to iespējams ieviest ļoti operatīvi.

PS Saeimas frakcija jau ierosinājusi šo jautājumu pārrunāt valdību veidojošo partiju Sadarbības padomē – vai koalīcijas partneri konceptuāli atbalsta vēlētāju reģistra ieviešanu 10. Saeimas vēlēšanās vai arī attiecīgi grozījumi Saeimas vēlēšanu likumā un Vēlētāju reģistra likumā būtu attiecināmi tikai uz 11. Saeimas vēlēšanām.

Līdzšinējā pieredze liecina, ka diskusijas par uzlabojumiem abos minētajos likumos parasti aizsākas, tuvojoties kārtējām Saeimas vēlēšanām, tomēr lēmumi netiek pieņemti. Tad šis jautājums atkal tiek novilcināts līdz nākamajām vēlēšanām, un tā jau gadiem ilgi nekas netiek uzlabots.

Vēlēšanu reģistra ieviešana un izmantošana ne tikai palīdzētu nodrošināt proporcionalitātes principu un atvieglotu vēlēšanas ārvalstīs dzīvojošajiem LR pilsoņiem. Tas pieliktu punktu arī arhaiskajai zīmogu spiešanai pasē, ko var salīdzināt ar pirksta mērcēšanu tintē novēlējušam pilsonim, ko praktizē trešās pasaules valstīs un valstīs, kur noris kara darbība vai pastāv citas grūtības nodrošināt vēlēšanu pārskatāmību.

Dalies ar ziņu