Skip to main content

Premjera rosinātās pēkšņās izmaiņas nākamā gada nodokļu sistēmā ir haotiskas un veicina nedrošības sajūtu sabiedrībā

Ministru prezidenta Māra Kučinska rosinātās nopietnās izmaiņas nākamā gada nodokļu sistēmā vien divas nedēļas pēc 2017.gada budžeta pieņemšanas nav nedz pienācīgi izvērtētas, nedz pamatotas, taču ieviestas būtiski ietekmēs lielu daļu sabiedrības. Šāda haotiska budžeta raustīšana rada nenoteiktības un nedrošības sajūtu sabiedrībā un neveicina uzņēmēju uzticēšanos valsts pārvaldei, norāda partija VIENOTĪBA.

Nodokļu politikā īpaši svarīga ir konsekvence un prognozējamība, taču premjera rosinātās izmaiņas ne vien neveicina uzņēmējdarbības vides sakārtošanu, bet arī nerisina galveno problēmu – nenodrošina mikrouzņēmumu darbinieku sociālo aizsardzību darba nespējas, pensijas vai bērna kopšanas pabalstu formā.

Tāpat šobrīd premjera rīcībā nav ne korektu Finanšu ministrijas aprēķinu, ne arī visu valdības sociālo un sadarbības partneru vērtējuma par piedāvātajām izmaiņām, norāda VIENOTĪBA.


Satraucoši, ka premjera rosinātās izmaiņas vistiešāk skars valsts sociālo budžetu, kas ir sabiedrības labklājības un sociālās drošības pamats. Lai kādas izmaiņas nebūtu iecerējis premjers, tās nedrīkst notikt uz sociālā budžeta un sabiedrības īpaši aizsargājamo grupu – pensionāru, jauno ģimeņu, cilvēku ar īpašām vajadzībām – rēķina, uzsver VIENOTĪBA.

VIENOTĪBA aicina Kučinski un finanšu ministri Danu Reiznieci-Ozolu pirms lēmuma par rosinātajām izmaiņām nākamā gada nodokļu sistēmā pārliecināties, ka to rezultātā necietīs valsts budžeta sociālo maksājumu saņēmēji.

Premjera piedāvājums pēkšņi no nākamā gada būtiski – no 9% līdz 15% – paaugstināt mikrouzņēmuma nodokļa likmi, vienlaikus paredzot atteikties no jau pieņemtā lēmuma par minimālo sociālo iemaksu noteikšanu, ir nekorekts gan no politiskā procesa, gan valsts tautsaimniecības un sabiedrības labklājības interešu viedokļa, taču partija no Kučinska sagaida korektus aprēķinus, pēc kuru saņemšanas priekšlikumus rūpīgi izvērtēs. Šobrīd, uzklausot premjera ierosinājumu, nav skaidrs, vai valdības vadītājs rēķinājies ar šo lēmumu ietekmi uz budžetu, norāda VIENOTĪBA.

Budžeta pieņemšanas process un nepietiekamā ar to saistītā komunikācija jau raisījusi asu sabiedrības neapmierinātību un pārmetumus, uz ko premjeram iepriekš norādījusi VIENOTĪBA, aicinot Kučinski un par budžeta izstrādi un pieņemšanu atbildīgo finanšu ministri piedāvāt plānu, kā pilnveidot budžeta pieņemšanas procesu, padarot to kvalitatīvāku, caurskatāmāku un sabiedrībai saprotamāku. Diemžēl šobrīd steiga, ar kādu tiek virzīti jauni priekšlikumi nodokļu izmaiņām vien pāris nedēļu pirms tiem būtu jāstājas spēkā, haosu ap budžeta veidošanu vien pastiprina, norāda VIENOTĪBA.

Dalies ar ziņu