Skip to main content

PVN elektrībai nepalielinās preču un pakalpojumu cenas

Ministru kabineta pieņemtais lēmums no nākamā gada budžeta konsolidācijas pasākumu ietvaros atcelt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazinātās likmes piemērošanu elektrībai neatstās ietekmi uz preču un pakalpojumu cenām, jo jau līdz šim uzņēmumu izmantotajai elektrībai tika piemērota PVN pamatlikme, bet samazinātā likme tika piemērota tikai elektroenerģijas piegādēm iedzīvotājiem.

Izvērtējot lēmuma iespējamo ietekmi uz tautsaimniecību kopumā, uz nozari un sabiedrību, valdība izšķīrās par lēmumu pašreizējo PVN likmi elektrībai – 10% – palielināt līdz pamatlikmei no 2011. gada 1. janvāra – 22%. Tādējādi kopumā valdība turpināja virzību uz nodokļu sistēmas vienkāršošanu, vispārējus atvieglojumus aizstājot ar konkrētām sabiedrības mērķgrupām paredzētu pabalstu sistēmu.

Primārais bija ietekmes izvērtējums uz iespējamo preču un pakalpojumu cenu kāpumu, taču cenu kāpums šī lēmuma dēļ nav sagaidāms, jo PVN pieaugums neattieksies uz uzņēmējiem, rūpnieciskajiem patērētājiem. Tāpat tika vērtēta arī ietekme uz konkrēto tautsaimniecības nozari un, atšķirībā no citām nozarēm, kā piemēram, grāmatniecības, tika secināts, ka PVN pamatlikmes piemērošana iedzīvotājiem elektroenerģijas ražošanas nozarei nav izdzīvošanas jautājums.

Analizējot iedzīvotāju parādu struktūru par komunālajiem pakalpojumiem, tika arī secināts, ka parādi par elektroenerģiju ir proporcionāli mazāki nekā par, piemēram, siltuma piegādēm vai citiem komunālajiem pakalpojumiem. Turklāt arī elektroenerģijas patēriņa dati atspoguļo sabiedrības maksātspēju, maznodrošinātajiem patērējot mazāk elektrības un attiecīgi maksājot gan mazāk par pakalpojumu, gan nomaksājot mazāku nodokli, savukārt turīgākajiem tērējot un maksājot vairāk.

Finanšu ministrijas aprēķini liecina, ka, mainot PVN elektrības piegādēm iedzīvotājiem, nākamgad PVN pie viena lata maksas par pakalpojumu pieaugs par 11 santīmiem.


Informāciju sagatavoja:
Baiba Melnace
Komunikācijas nodaļas vadītāja
Tālr. 67083850
[email protected]

Dalies ar ziņu