Skip to main content

PVN likmes izmaiņas mazina inflāciju jūlijā

Patēriņa cenas jau trešo mēnesi pēc kārtas samazinās, un šā gada jūlijā, salīdzinot ar jūniju, cenas krita vēl par 0,5%. Kaut arī energoresursu cenas pasaulē turpina pārsteigt ar ļoti spēcīgām svārstībām un Latvijā jau atkal ir vērojams siltumenerģijas un gāzes cenu kāpums (attiecīgi 4,7% un 3%), šo cenu pieaugumu ar uzviju atsvēra pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes samazinājums un atsevišķu preču, piemēram, dārzeņu un apģērbu sezonāls cenu kritums. Salīdzinājumam – Lietuvā patēriņa cenas jūlijā nemainījās, bet Igaunijā tās pieauga par 0,2%.

Gāzes tarifu kāpums ir saistīts ar naftas produktu cenu kāpumu pasaules biržās, kā arī ar vājo eiro valūtas kursu. Gāzes tarifi mājsaimniecībām tiek pārskatīti divas reizes gadā – jūlijā un janvārī. Līdz ar to tarifu izmaiņas šogad vairs nav gaidāmas. Savukārt siltumenerģijas tarifi ir saistīti ar rūpnieciskajiem klientiem piemērojamo gāzes cenu, kas ir vairāk pakļauta globālām cenu svārstībām.

Precīzi novērtēt PVN likmes samazinājuma ietekmi uz inflāciju nav iespējams, jo, tā kā statistikā ir paredzēts apkopot tikai gala patēriņa cenas (kā uz cenrāža – ieskaitot nodokļus), atdalīt kārtējās cenu izmaiņas no nodokļu izmaiņām nav iespējams.

Kā liecina Finanšu ministrijas (FM) aprēķini, teorētiskā maksimālā ietekme uz inflāciju no PVN nodokļu likmes samazinājuma par 1 procentpunktu ir nedaudz zem 0,7%. Tomēr, ņemot vērā, ka nodokļu izmaiņu ietekme parasti sadalās starp pircēju un pārdevēju, kā arī ir vesela rinda preču, kurām cena ir pārāk zema, lai tajā atspoguļotos 1 procentpunkta izmaiņas, reālā ietekme ir vērtējama ap 0,3 – 0,4 procentpunktiem. Papildus tam PVN samazinājums varētu mazināt atsevišķu preču cenu kāpumu turpmākajos mēnešos.

Gada inflācija samazinājās līdz 1,7%, un ir gaidāms, ka turpmākajos mēnešos tā svārstīsies ap šo vērtību. Savukārt gada vidējā inflācija (Māstrihtas kritērijs) samazinājās vēl par 0,2 procentpunktiem – līdz 3,4 procentiem un virzās atbilstoši FM prognozēm. Kaut gan šobrīd kritērijs vēl nav izpildīts, tendence nepārprotami norāda, ka gada vidējā inflācija jau stabili uzņemtā tempā turpinās samazināties līdz šā gada beigām, nodrošinot kritērija izpildi nākamā gada pavasarī.

Informācijas sagatavotājs:
Aleksis Jarockis
Komunikācijas nodaļas vadītājs
Tālr.: 67083850
[email protected]

Dalies ar ziņu