Skip to main content

RD vadība aiz birokrātijas kalniem slēpj sistēmisku korupciju

Rīgas domē (RD) nepieciešams atjaunot Pretkorupcijas komisiju un likvidēt Birokrātijas un apkarošanas centru, tādējādi tiktu taupīti pašvaldības budžeta tēriņi, notiktu sistēmiska un regulāra kontrole.

Partijas „Vienotība” Rīgas domes deputātu frakcija uzskata, ka korupcija Rīgas domē aizvien „sit augstu vilni” un tā ir sistēma nevis atsevišķi korupcijas gadījumi. Tā vietā, lai novērstu riskus, tiek veidotas darbību imitējošas institūcijas, piemēram, Birokrātijas un apkarošanas centrs, kas šo gadu laikā nav paveicis neko nozīmīgu, vien palielinājis „(at)rakstīšanos” starp iedzīvotājiem un Rīgas domi, par to saņemot dāsnu atalgojumu.

Par sistemātisku korupciju domē liecina tas, ka kopš 2009. gada, kad RD sāka vadīt politiskā partija „Saskaņas centrs”, Rīgas pašvaldību ar apbrīnojamu regularitāti apmeklē Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB). Vienlaikus, sabiedrībai kļūst zināmas vērienīgas krāpšanas un finanšu mahinācijas.

Pagājušajā nedēļā par iespējamām mahinācijām ar pašvaldības uzņēmuma finanšu līdzekļiem, veicot valūtas spekulācijas apmēram 600 000Ls apmērā, tika atstādināta SIA „Rīgas nami” valde, bet gada sākumā uzzinājām, ka SIA „Rīgas nami” pasūtītā „Saktas puķu tirdziņa” projekta kvadrātmetrs domei izmaksājis dārgāk nekā Rīgas biržas atjaunošana.

Vēl nesen tika atklāta vērienīga finanšu mahinācija SIA „Rīgas namu pārvaldnieks”, kur no uzņēmuma kontiem pazuduši aptuveni 250 tūkstoši latu, šo faktu uzņēmums atklāja tikai gadu pēc faktiski notikušā.

2012. gada sākumā uzzinājām, ka KNAB pirmstiesas izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka Rīgas domes Satiksmes departamenta Kontroles dienesta amatpersonas regulāri ilgākā laika posmā pieņēmušas kukuļus no autopārvadātājiem par to, lai amatpersonas pienācīgi neveiktu pārvadājumu kontroles funkcijas.

2011. gada nogalē, KNAB veica kratīšanu pašvaldības uzņēmumā „Ceļu pārvalde” un tika aizturētas četras personas. Tika noskaidrots, ka kukulis Ls 10 500 apmērā nodots ar vairāku personu starpniecību un „Ceļu pārvalde” amatpersonas veikušas pretlikumīgas darbības, lai šīs akciju sabiedrības noslēgto līgumu izpildes rezultātā gūtu noziedzīgus finanšu līdzekļus.

Pagājušajā gadā tika veiktas kratīšanas arī Rīgas brīvostā, tā sauktajā „oligarhu lietā” un pašvaldības uzņēmumā „Rīgas satiksme”, par Vācijas autobūves koncerna “Daimler” dotajiem kukuļiem Rīgas domes amatpersonām.

„Šeit pieminētie gadījumi skaidri apliecina „Saskaņas centrs” darba augļus, ko šī partija ieviesusi domē un tās pārraudzībā esošajās kapitālsabiedrībās”, skaidro Vienotība frakcijas vadītājs Olafs Pulks.

Mums ir saņemtas sūdzības arī par citām Rīgas domes iestādēm (īres un izglītības jomā), kurās iespējams notiek prettiesiskas darbības, tomēr bieži vien cilvēki ir iebiedēti vai arī baidās pazaudēt iespēju, piemēram, saņemt palīdzību dzīvokļa jautājumā vai saņemt vietu pašvaldības dārziņā, tādēļ trūkst lietisko pierādījumu, informē RD Vienotība frakcijā.

Deputāti atgādina, ka uzsākot darbu domē, viens no pirmajiem Nila Ušakova (Saskaņas centrs) darbiem bija Pretkorupcijas komisijas likvidēšana un „piekabināšana” drošības jomai. Iepriekšējā sasaukumā Pretkorupcijas komisiju veiksmīgi vadīja deputāts Einars Cilinskis.

Papildus informācija:
Olafs Pulks
Tālr.: 29450254

Informāciju sagatavoja:
Ieva Graudiņa-Šutko
VIENOTĪBAS Rīgas domes deputātu frakcijas referente
Tālr.: 26189652
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu