Skip to main content

Reirs kategoriski nepiekrīt ekonomikas ministres viedoklim par eiro ieviešanu Latvijā

Finanšu ministrs Jānis Reirs kategoriski nepiekrīt ekonomikas ministres Danas Reiznieces-Ozolas publiski paustajam viedoklis par eiro ieviešanu Latvijā. Ministrs īpaši uzsver, ka ģeopolitisko notikumu kontekstā Latvijas iestāšanās Eirozonā ir bijis politiski tālredzīgs solis valsts drošības garantam un Latvijas neatkarības stiprināšanai. Eiropas Savienības vienotā valūta ir mazinājusi Krievijas ekonomisko sankciju ietekmi uz mūsu ekonomiku, kas vienlaikus ir nepārprotams signāls mūsu austrumu kaimiņam par Latvijas finanšu un politisko stabilitāti.

“Kategoriski nepiekrītu ekonomikas ministres viedoklim par eiro ieviešanu Latvijā. Eiro ir devis atbalstu mūsu ekonomikai tādos aspektos kā valūtu konvertācijas izmaksas, valūtas risku samazināšanās, ārējās tirdzniecības un eksporta veicināšanā. Taču jo īpaši būtiskākie eiro ieviešanas ieguvumi šobrīd saistās ar papildus drošību Latvijas iedzīvotājiem – gan ar novērstajiem lata devalvācijas draudiem, gan, pats būtiskākais, – eiro ieviešana ir padziļinājusi Latvijas integrāciju Eiropas Savienībā, mazinot ārēju apdraudējumu riskus. Eiro ir bijis spēcīgs buferis arī pret Krievijas ekonomiskajām sankcijām, kas ir ne mazāk nozīmīgs faktors šī brīža ģeopolitiskajā situācijā un ekonomiskās stabilitātes nodrošināšanā,” norāda finanšu ministrs Jānis Reirs.​

2014. gada 1. janvārī Latvija sekmīgi nomainīja nacionālo valūtu latu pret eiro. Latvija kļuva par eirozonas valsti bez jebkādām tehniskām problēmām un pretēji plaši izskanējušajām bažām neizraisīja patēriņa cenu pieaugumu. Eiro ieviešana Latvijā neapšaubāmi bija vēsturisks notikums, kura būtiskākie pozitīvie rezultāti ir neatgriezeniski novērstais nacionālās valūtas devalvācijas risks, valsts kredītreitingu pieaugums un papildus drošība, kad ģeopolitiskā situācija reģionā ir saasinājusies līdz reāla kara draudiem.

Ir pamats apgalvot, ka eiro ieviešanas sekmīgo norisi un tās ieguvumus šobrīd ir novērtējuši arī iedzīvotāji, kas sākotnēji visai skeptiski vērtēja Latvijas pievienošanos eirozonai. Kā liecina Eirobarometra aptaujas dati, atbalsts eiro kā Eiropas vienotajai valūtai Latvijā pēdējā pusotra gada laikā ir pieaudzis par 31 procentpunktu. Ja 2013. gada pavasarī eiro pozitīvi vērtēja tikai 43% Latvijas iedzīvotāju, tad 2014. gada beigās eiro atbalstītāju skaits bija sasniedzis jau līdz 74%.

Informāciju sagatavoja:
Maija Straupmane
Komunikācijas departamenta direktora vietniece
Tālr. (+371) 67083938
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu