Skip to main content

Rinkēvičs: NATO jāturpina “atvērto durvju” politika

4. un 5. septembrī Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs Latvijas Valsts prezidenta Andra Bērziņa delegācijas sastāvā piedalās NATO Velsas samitā.

NATO dalībvalstu un kandidātvalstu ­- Bosnija un Hercegovina, Gruzija, Maķedonija (Bijusī Dienvidslāvijas Republika Maķedonija), Melnkalne – Ārlietu ministru sanāksmē Latvijas ārlietu ministrs E. Rinkēvičs apsveica visas četras valstis gan ar paveikto gatavojoties NATO, gan ar nozīmīgo ieguldījumu starptautiskajā drošībā. E. Rinkēvičs savā uzrunā norādīja, ka tādi notikumi kā Krievijas agresija Ukrainā un tā dēvētās islāma valsts (IS) īstenotais terors ir dramatiski mainījuši drošības situācija pasaulē. “Šajos apstākļos NATO dalībvalstu un kandidātvalstu tikšanās NATO samitā ir skaidrs signāls par Alianses “atvērto durvju” politikas turpināšanu, un tas jāņem vērā visiem, kas cenšas destabilizēt starptautisko drošību”, uzsvēra Latvijas ministrs. E. Rinkēvičs atzīmēja, ka jaunu dalībvalstu uzņemšanai jānotiek atbilstoši trijiem pamatprincipiem. Pirmkārt, kandidātvalstu progresam, tuvinoties NATO, ir jābūt tieši atkarīgam no to sasniegumiem un paveiktā. Otrkārt, jaunu dalībvalstu uzņemšanai jāstiprina Alianses drošība. Treškārt, nevienai valstij ārpus NATO nav tiesību uz veto jaunu biedru uzņemšanai.

Latvija atzinīgi novērtē Gruzijas sniegumu NATO integrācijas procesā un ieguldījumu starptautiskajās operācijās, īpaši Afganistānā. Samitā apstiprinātais Gruzijas atbalsta pasākumu kopums (substantial package) būs vēl viens būtisks solis, kas tuvinās Gruziju pilntiesīgai dalībai Aliansē. Arī Rietumbalkānu kandidātvalstu virzība uz dalību Aliansē paplašinās NATO nodrošinātās starptautiskās stabilitātes zonu. Latvijas ārlietu ministrs mudināja kandidātvalstis turpināt iesāktās politiskās un aizsardzības jomas reformas. Ministrs izteica Latvijas atbalstu un gatavību sadarboties ar visām kandidātvalstīm reformu īstenošanā, kā arī aktuālo drošības izaicinājumu risināšanā.

Ministrs E. Rinkēvičs NATO galotņu sanāksmes ietvaros tikās ar Austrālijas ārlietu ministri Džūliju Bišopu (Julie Bishop). E. Rinkēvičs pateicās Austrālijai par tās ieguldījumu, cenšoties panākt Ēģiptē notiesātā žurnālista Latvijas un Austrālijas pilsoņa, Pētera (Pītera) Grestes atbrīvošanu. Ministrs atzīmēja labo sadarbību starp Latvijas un Austrālijas diplomātiskajiem dienestiem šajā lietā. E. Rinkēvičs informēja par savām aktivitātēm, iesaistot šī jautājuma risināšanā ES augsto pārstāvi Katrīnu Eštoni (Catherine Ashton), kā arī ES dalībvalstu un citu valstu pārstāvjus. Abi ministri bija vienisprātis par nepieciešamību panākt pēc iespējas ātrāku tiesas apelācijas instances spriedumu. Ministri vienojās par abu valstu rīcības ciešu koordināciju P. Grestes lietā arī turpmāk.

E. Rinkēvičs sniedza intervijas mediju pārstāvjiem no BBC, Sky News un Latvijas televīzijas dažādiem kanāliem.

Papildus informācija:
Ārlietu ministrija
Informācijas un sabiedrisko attiecību departaments
Preses un informācijas nodaļa
Tālr.: +371 67016 272
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu