Skip to main content

Rinkēvičs uzsver latviešu kopienas lomu Austrālijas sabiedrības veidošanās vēsturē

Kanberā, 19. jūnijā, turpinot oficiālo vizīti ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs tikās ar Austrālijas Pārstāvju palātas spīkeri Broninu Bišopu (Bronwyn Bishop), kā arī ar latviešu kopienas pārstāvjiem

Sarunā ar B. Bišopu ārlietu ministrs pauda pārliecību, ka Latvijas un Austrālijas politiskās attiecības ir izcilas, un izteica pateicību Austrālijai par Latvijas okupācijas neatzīšanu un latviešu bēgļu uzņemšanu Otrā pasaules kara laikā, kā arī vēlāk – pēc kara.

„Vēsturiski Austrālijā dzīvo viena no lielākajām latviešu kopienām pasaulē, jo liels skaits latviešu bēgļu pēc Otrā pasaules kara ir atraduši patvērumu tieši šeit un piedalījušies Austrālijas sabiedrības veidošanā. Man prieks, ka šobrīd abās valstīs notiek aktīvs darbs, kas mūsu valstu jauniešiem atvieglos ieceļošanu, dos iespēju studēt un strādāt gan Austrālijā, gan Latvijā,” sacīja E. Rinkēvičs un pauda apņemšanos jau šogad pabeigt tā dēvēto brīvdienu līgumu, kas veicinās studējošās jaunatnes mobilitāti un pieredzes apmaiņu.

Austrālijas Pārstāvju palātas spīkere uzsvēra, ka Latvija, Baltijas valstis ir vēsturiski tuvas un svarīgas Austrālijai, tādēļ arī turpmāk Austrālija būs Latvijai sabiedrotais, uz kuru var paļauties.

Pievēršoties starptautiskajām aktualitātēm, E. Rinkēvičs pateicās B. Bišopai par Austrālijas stingro un principiālo nostāju, atbalstot Ukrainas suverenitāti un neatzīstot Krimas nelikumīgo aneksiju. Amatpersonas pauda apņēmību turpināt atbalstīt Ukrainu tās reformās, lai valsts spētu demokrātiski attīstīties.

Ministrs vērsa spīkeres uzmanību uz satraucošo tendenci bēgļu jautājumā, kas vērojama visā pasaulē, arī Klusā okeāna reģionā.

„Bez bēgļiem klasiskā izpratnē, mēs varam runāt arī par klimata pārmaiņu bēgļiem, jo siltumnīcas efekta dēļ daudzu Klusā okeāna salu valstu iedzīvotāji ir apdraudēti, tiem var nākties pamest savas mājas,” pauda E. Rinkēvičs.

Ārlietu ministrs apmeklēja Austrālijas Kara memoriālu un, godinot kritušos karavīrus, Latvijas Republikas vārdā nolika ziedus pie Austrālijas Nezināmā Kareivja kapa.

Kanberā ministrs tikās arī ar latviešu kopienas pārstāvjiem un atbildēja uz tos interesējošajiem jautājumiem, tostarp, par Latvijas prezidentūras ES Padomē paveikto, par migrācijas politiku, Baltijas valstu sadarbību, Krievijas sankciju ietekmi uz Latvijas ekonomiku.

Informācijai:
Pēc Otrā pasaules kara, no 1948. līdz 1951. gadam, Austrālijā ieradās aptuveni 30 000 latviešu bēgļu.

Saskaņā ar Iedzīvotāju reģistra datiem Austrālijā pastāvīgi dzīvo 5005 Latvijas valstspiederīgie (dati uz 01.01.2015.). Pēc Latvijas Goda konsulātu Austrālijā aplēsēm Austrālijā varētu pastāvīgi dzīvot vairāk nekā 20 000 Latvijas valstspiederīgo.

Papildus informācija:
LR Ārlietu minisrija
Preses un informācijas nodaļa
Tālr.: (371) 67016 272
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu