Skip to main content
Šadurskis: atbalsts latviešiem visā pasaulē ir IZM augsta prioritāte

Foto: IZM

Šadurskis: atbalsts latviešiem visā pasaulē ir IZM augsta prioritāte

Lai kopīgi meklētu atbildes uz jautājumiem – kādam jābūt latviskam mācību saturam diasporas izglītībā, kā organizēt latvisko izglītību diasporai un sadarbību ar Latvijas institūcijām, otrdien, 2018. gada 10. jūlijā, pirmo reizi Rīgā notiek Diasporas izglītotāju forums. Forumu organizē Izglītības un zinātnes ministrija sadarbībā ar Latviešu valodas aģentūru.

Forums pulcē vairāk nekā 100 dalībnieku no daudzām pasaules valstīm – ārvalstīs dzīvojošus latviešus, nedēļas nogales skolu bērnu vecākus, diasporas izglītības darbiniekus, skolotājus un skolu vadītājus un citus interesentus, kam rūp latviešu valodas un kultūras uzturēšana un apguve ārvalstīs. Forumā pārstāvēti diasporas izglītības darbinieki no ASV, Luksemburgas, Francijas, Zviedrijas, Austrālijas, Kanādas, Turcijas, Dānijas, Norvēģijas, Polijas, Anglijas, Īrijas, Austrijas, Šveices, Grieķijas, Gruzijas, Itālijas, Spānijas, Vācijas, Islandes, Somijas, Portugāles, Beļģijas, Dienvidāfrikas, Baltkrievijas, Igaunijas un Krievijas.

Pirmo Diasporas izglītotāju forumu atklāja izglītības un zinātnes ministrs, profesors Kārlis Šadurskis, Pasaules brīvo latviešu apvienības (PBLA) valdes priekšsēde Kristīne Saulīte un Eiropas Latviešu apvienības (ELA) prezidija priekšsēdis Kristaps Grasis.

“Vislielākā pateicība diasporas skolotājiem vairāk nekā 100 latviešu skolās 26 valstīs par ieguldījumu, lai dotu iespēju latviešiem visā pasaulē ieaugt latviskajā, saglabājot un kopjot latviešu valodu un kultūru, stiprinot nacionālo pašapziņu. Mums ir svarīgi, lai latviešu skaits pasaulē augtu un kļūtu kuplāks,”sveicot diasporas izglītotāju foruma dalībniekus, sacīja izglītības un zinātnes ministrs K.Šadurskis.

Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra vietniece Gunta Arāja klātesošos informēja par diasporas izglītībai sniegto atbalstu, paužot gandarījumu, ka 2018.gadā ministrijai izdevies būtiski palielināt diasporas nedēļas nogales skolām pieejamo finansiālo atbalstu, kas ir divas reizes lielāks nekā pagājušajā gadā. Diasporas latviešu skolām Eiropas valstīs 2018.gadā piešķirts finansējums ir 75 600 eiro, un to konkursa kārtībā šogad saņem 35 latviešu nedēļas nogales skolas Eiropā. Savukārt diasporas latviešu skolām ASV, Austrālijā un Kanādā 2018.gadā piešķirts finansējums 32 400 eiro, ko saņem 21 latviešu nedēļas nogales skola un vasaras vidusskola ASV, Austrālijā, Kanādā un Turcijā.

Liels solis diasporas izglītības attīstībā ir Saeimas Ārlietu komisijā izstrādātais likumprojekts "Diasporas likums”. Likumprojekta izstrādē piedalījās gan IZM, gan diasporas deleģēti pārstāvji, un šobrīd likumprojekts Saeimā ir izskatīts pirmajā lasījumā. Pēc likuma pieņemšanas valdībai būs jāizstrādā vadlīnijas diasporām, un to saturu plānots apspriest šodienas forumā, kā arī turpināt diskusijas Latviešu valodas aģentūras organizētajos ikgadējos diasporas skolotāju kursos Latvijā, kas sāksies jau rīt, 11. jūlijā un norisināsies divas dienas.

Pamatojoties uz likumu „Par valsts budžetu 2018.gadam”, ir izstrādāts Diasporas izglītības atbalsta pasākumu plāns 2018.gadam, pirmo reizi vienā dokumentā apkopojot visus četrus lielos virzienus sadarbībai ar diasporām – atbalsts latviešu valodas apguvei, mācību materiālu izstrāde, metodikas kursi, kā arī interaktīvie mācību līdzekļi. Foruma dalībnieki uzsvēra, ka ļoti svarīga ir Latvijas skolu sadarbība ar diasporas izglītības iestādēm, tādējādi veicinot valodas un kultūras apguvi, kā arī stiprinot saikni ar Latviju. Vienlaikus forumā tika akcentēta nepieciešamība aizvien palielināt diasporā dzīvojošo gan bērnu, gan pieaugušo iespējas pilnveidot latviešu valodas prasmes un iegūt izglītību tālmācībā, tādējādi atvieglojot to cilvēku dzīvi, kas izlemj atgriezties Latvijā un turpināt šeit izglītoties, iekļauties ikdienas ritmā un darba tirgū.

Foruma otrajā daļā darbs tiek organizētas trīs darba grupās, kuras diskutē par tēmām – “Latviskā izglītība – kā organizēt un motivēt”, “Latviskās izglītības saturs – ko, kāpēc un kā mācīties un mācīt” un “Latviskās izglītības saturs – īstenošanas iespējas tagad un perspektīvas”. Noslēgumā tiks prezentēti darba grupu ziņojumi un pieņemti foruma secinājumi.

Foruma prezentācijas būs pieejamas IZM mājaslapā.

Informāciju sagatavoja:
Izglītības un zinātnes ministrija

Dalies ar ziņu