Skip to main content

Saeima apstiprina Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likumu

Saeima šī gada 23. novembra sēdē galīgajā lasījumā pieņēma Ekonomikas ministrijas izstrādāto Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likumprojektu, kura mērķis ir veicināt strauji augošu tehnoloģiju uzņēmumu jeb jaunuzņēmumu veidošanos Latvijā, tādējādi sekmējot pētniecības attīstību un pētniecības produktu (inovatīvu ideju, produktu vai procesu) komercializāciju.

“Strauji augošiem tehnoloģiju uzņēmumiem jeb start-up ir būtiska nozīme Latvijas ekonomiskās izaugsmes, pievienotās vērtības un inovācijas sekmēšanā. Jaunuzņēmumu likums būs pamats šādu uzņēmumu attīstības veicināšanai, kā rezultātā ceram, ka ik gadu Latvijā radīsies vismaz 30 šādi uzņēmumi, kas būs piesaistījuši aptuveni 160 augsti kvalificētus darbiniekus,” uzsver Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens. “Mūsu mērķis ir panākt, lai Latvija kļūtu par start-up jeb strauji augošu tehnoloģiju uzņēmumu izvēli Nr.1 Baltijas valstīs,” atgādina ministrs.

Likumā noteiktas jaunuzņēmumu darbības atbalsta programmas un to piešķiršanas kritēriji jaunuzņēmumiem, jaunuzņēmumiem piešķirtā atbalsta administrēšanas kārtība, kā arī kvalificēto riska kapitāla investoru kvalifikācijas nosacījumi.

Likumprojektā jaunuzņēmums definēts kā kapitālsabiedrība ar augstas izaugsmes potenciālu, kura pamatdarbība ir saistīta ar mērogojamu biznesa modeļu un inovatīvu produktu izstrādi, ražošanu un attīstību (starptautiski lietotais apzīmējums angļu valodā “startup”). Kā viens no galvenajiem kritērijiem atbalsta programmu piešķiršanai jaunuzņēmumiem noteikts kvalificēta riska kapitāla investoru vismaz 30 000 euro ieguldījums jaunuzņēmuma pamatkapitālā katrā atbalsta pieteikuma iesniegšanas gadā, tādējādi apliecinot pieteiktās biznesa idejas dzīvotspēju.

Paredzēts, ka jaunuzņēmumiem būs pieejams šāds valsts atbalsta pasākumu kopums:
atbalsta programma fiksētā maksājuma veikšanai ar papildu iespēju saņemt iedzīvotāju ienākuma nodokļa un uzņēmumu ienākuma nodokļa atvieglojumu;
atbalsta programma augsti kvalificētu darba ņēmēju piesaistei ar papildu iespēju piemērot uzņēmumu ienākuma nodokļa atvieglojumu.

Plānots, ka likums stāsies spēkā un iepriekšminētais atbalsts jaunuzņēmumiem būs pieejams jau no 2017. gada 1. janvāra.

Detalizēti ar likumprojektu “Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likums” var iepazīties šeit.

Informāciju sagatavoja:
Ekonomikas ministrija

Dalies ar ziņu