Skip to main content

Saeimā meklēs risinājumus, lai izskaustu tiesas procesu novilcināšanu

Kā izskaust tiesas sēdes negodprātīgu kavēšanu? Par šo tematu Saeimā piektdien, 25. maijā, diskutēs konferencē „Taisnīga tiesa ir savlaicīga tiesa: kā novērst tiesu sēžu atlikšanu”. Konferencē piedalīsies Saeimas deputāti, ministri, tiesneši, tiesībsargājošo iestāžu pārstāvji, eksperti un advokāti.

Pasākumu atklās Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa, Saeimas Korupcijas novēršanas apakškomisijas priekšsēdētājs Aleksejs Loskutovs un tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš.

„Latvijā atlikto tiesu sēžu skaits salīdzinājumā ar nozīmēto tiesu sēžu skaitu joprojām ir augsts, līdz ar to arī tiesvedības procesi var ilgt gadiem. Šī jautājuma risinājums bieži vien meklējams ne tik daudz normatīvo aktu pilnveidē vai procesuālo jautājumu sakārtošanā, kā visu iesaistīto pušu attieksmē un tiesiskajā apziņā,” raksturojot problēmu, norāda S. Āboltiņa.

„Tiesu prestižs sabiedrībā ir atkarīgs ne tikai no tā, cik pārdomāti un taisnīgi ir to nolēmumi, bet arī no tā, cik efektīvs ir pats tiesas darbs. Būtiski samazinot tiesu procesu ilgumu, mēs panāksim cilvēku pārliecību, ka tiesas ir neatkarīgas un darbojas, lai sapratīgā laikā spriestu taisnīgu tiesu,” uzsver A. Loskutovs.

Konferences vadmotīvs ir Lielbritānijas politiķa Viljama Gladstona (1809 – 1898) spārnotais teiciens „nokavēts tiesiskums ir neīstenots tiesiskums”. Tādējādi tiks aktualizēta tiesu sistēmas problemātika – tiesiskuma graušana garo tiesu procesu dēļ, kas rodas, atliekot tiesas sēdes, ja tajā neierodas kāds no procesa dalībniekiem.

Pasākuma dalībnieki spriedīs par divām tēmām, kas saistītas ar tiesas sēžu nepamatotu kavēšanu.

Pirmajā daļā konferences dalībnieki diskutēs par neattaisnotu tiesas sēžu kavēšanu un to novēršanu. Šo problēmu skaidros Saeimas deputāts Andrejs Judins. Diskusiju vadīs Saeimas deputāte Inese Lībiņa – Egnere un tajā piedalīsies Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa, Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne, Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs, Valsts prezidenta nacionālās drošības padomnieks Jānis Maizītis, Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta virsprokurors Arvīds Kalniņš, zvērināts advokāts Indulis Balmaks un Ārvalstu investoru padomes Tiesu efektivitātes darba grupas vadītājs Māris Vainovskis.

Diskusiju par slimību kā aizbildinājumu tiesas sēžu kavēšanai sāks Saeimas deputāte Lolita Čigāne. Eksperti runās arī par jauniem pasākumiem, lai novērstu nepamatotu tiesas sēžu atlikšanu. Šo diskusiju vadīs tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš, un tematu apspriedīs Saeimas deputāti Aleksejs Loskutovs un Ainars Latkovskis, Veselības ministres padomniece juridiskajos jautājumos Inese Kalniņa, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes loceklis Aigars Pētersons, bijusī Ministru kabineta pārstāve starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās Inga Reine, Rīgas apgabaltiesas tiesnesis Juris Stukāns, Ģenerālprokuratūras Darbības analīzes un vadības departamenta Metodikas nodaļas prokurore Sandra Kerno. Konferences noslēgumā klātesošos uzrunās ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers.

Pasākuma norisei varēs sekot tiešraidē internetā Saeimas mājaslapā www.saeima.lv

Konference notiks piektdien, 25. maijā, Saeimas Sarkanajā zālē, Jēkaba ielā 11. Sākums plkst. 11:00.

 

 

Informāciju sagatavoja:
Saeimas Sabiedrisko attiecību biroja 
Preses dienests
Tālr.: +371 67087218, +371 261 36160
[email protected]

 

Dalies ar ziņu