Skip to main content

Saeimas deputāta Smiltēna atbalsta runa Valsts prezidenta amata kandidātam Valdim Zatleram

Bija 90- gadu pats sākums un Latvija mutuļoja pārmaiņu vējos. Kā bērns aptvēru to, ka situācija ir bīstama, bet tuvojas kaut kas liels un sen gaidīts – valsts neatkarība. Runāja, ka par šo laiku rakstīs vēstures grāmatās un tas, kas nāks, būs manas paaudzes iespēju laiks. Līdz pat šai dienai ar šiem vārdiem sirdī esmu dzīvojis un jutis atbildību par savu valsti, pret saviem vecākiem un vecvecākiem, kas izcīnīja brīvību, lai šis būtu manas paaudzes iespēju laiks.

Šo 20 gadu laikā mūsu valsts ir attīstījusies, esam kļuvuši par pilntiesīgiem starptautiskās sabiedrības locekļiem, esam veidojuši savu valsts pārvaldi, lai tā atbilstu demokrātiskiem pārvaldes principiem, esam stiprinājuši tiesu varu, lai būtu viens likums viena taisnība visiem. Daudz šajā laikā esam sasnieguši, bet diemžēl daudz iespēju arī zaudējuši.

Pavisam nesen Saeimā vadīju ekskursiju skolēniem no Kuldīgas. Kad pavaicāju, cik no viņiem vecāki un radinieki šobrīd atrodas ārvalstīs – 90% pacēla rokas. Kad vaicāju, cik no jums plāno doties mācīties vai strādāt uz ārzemēm, atkal 90% atbildēja apstiprinoši. Tas, protams, nav slikti, ja jauniešiem ir vēlme pēc kvalitatīvas izglītības, bet skumji, ka viņi savu nākotni nevēlas saitīt ar Latviju. Un tās nav tikai globālās ekonomiskās krīzes sekas. Tas liecina par to, ka šo 20 gadu laikā neesam spējuši uzcelt tādu valsti, lai cilvēki šeit justos novērtēti un vajadzīgi, ka attīstība ir bijusi stihiska, nevis vērsta uz ilgtermiņu.

Man kā jaunam deputātam valsts prezidenta ievēlēšana ir viens no līdz šim svarīgākajiem balsojumiem. Jo arī uz maniem pleciem gulstas atbildība ievēlēt valstsvīru, kas simbolizēs mūsu valsti ārpus tās robežām, un kas spēs ietekmēt politisko dienaskārtību turpmākajos 4 gados. Šim cilvēkam ir jābūt inteliģentam, taisnīgam, un savs darbs jāvelta Latvijas tautas labumam. Uzskatu, ka Valdis Zatlers ir pierādījis, ka tāds spēj būt – gan atgriežot vairākus likumprojektus atkārtotai caurlūkošanai, gan pieņemot ļoti grūtu un vēsturisku lēmumu – atlaist pirms 7 mēnešiem tautas ievēlēto Saeimu.

Savas paaudzes cilvēku vārdā es viņam pateicos par to, ka viņš spēja sajust tautas pulsu un skaļi pateikt to, ko daudzi domāja. Tautai nu ir dota vēl viena iespēja mainīt savas valsts nākotnes ceļu. Taču arī tautai jābūt gudrai, lai spētu izdarīt tādu lēmumu, kas sekmētu mūsu valsts attīstību. Balsojums par kratīšanas veikšanu Aināra Šlesera dzīvesvietā bija lakmusa papīrītis politiķu attieksmei pret tiesiskumu. Šis balsojums ir jāatceras ikvienam, izdarot nākamās izvēles, lai neuzkāptu uz tiem pašiem grābekļiem, uz kuriem uzkāpām pirms 7 mēnešiem.

Valdis Zatlers ir apliecinājis, ka pārstāv apvienības Vienotība vērtības, tādēļ mūsu atbalsts viņam ir nešaubīgs. Tie, kuri nolēmuši balsot pret, acīm redzot ir neapmierināti ar viņa tiešo valodu un skaidro rīcību.

Dažu cilvēku pārlieku lielā politiskā ietekme diemžēl ir spējusi nest labumu tikai nelielai cilvēku grupai, nevis mūsu valstij kopumā. Mans balsojums par Valdi Zatleru ir balsojums par brīvību no oligarhiem un naudas ietekmi politikā. Es ceru, ka, tēlaini izsakoties, ar viņa palīdzību esam uzsākuši ceļu no Spartas oligarhijas uz Atēnu demokrātiju.

Lai mēs šo demokrātijas ceļu sekmīgi veiktu, arī manas paaudzes cilvēkiem ir jābūt gataviem nākt politikā, uzņemties atbildību, lai tiešām šis būtu mūsu paaudzes laiks. Šo 7 mēnešu darbības laikā parlamentā mani ideāli nav zuduši un es redzu, ka te ir vieta apņēmīgiem, gudriem cilvēkiem, ar skaidru mūsu valsts nākotnes vīziju.

Es balosošu par to, lai beidzot iestājas manas paaudzes cilvēku laiks un tiek īstenota cita politika, es balsošu par Valdi Zatleru.
 

 

Dalies ar ziņu