Skip to main content

Saeimas komisija atbalsta nāves soda pilnīgu atcelšanu

Paužot atbalstu pilnīgai nāves soda atcelšanai Latvijā, Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija otrdien, 22.martā, atbalstīja vairāku likumprojektu turpmāku virzību Saeimā.

„Neraugoties uz to, ka jau 2002. gadā Latvija parakstīja Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas protokolu par nāves soda pilnīgu atcelšanu, joprojām esam viena no piecām valstīm, kas to nav ratificējusi. Šodien, atbalstot virkni likumprojektu, mēs speram soli uz šī protokola ratifikāciju,” pauž komisijas priekšsēdētāja Ingrīda Circene. Viņa atgādina, ka Latvija kopš 1996. gada ir noteikusi nāves soda moratoriju un kopš tā laika nevienam tiesājamajam nāves sods netiek piespriests un izpildīts.

Tieslietu ministrijas pārstāvji deputātus informēja, ka Latvija regulāri saņem dažādu starptautisko organizāciju, Apvienoto Nāciju Organizācijas un Eiropas Padomes aicinājumus atbalstīt protokola ratifikāciju. Šobrīd no 48 Eiropas Padomes dalībvalstīm protokolu ir parakstījušas, bet nav ratificējušas Latvija, Armēnija un Polija. Savukārt Krievija un Azerbaidžāna konvenciju nav ne parakstījušas, ne ratificējušas.

Atbalstu konvencijas ratifikācijai sēdē pauda arī tiesībsargs Juris Jansons.

Komisija šīsdienas sēdē konceptuāli atbalstīja likumprojektu „Par 1950. gada 4. novembra Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 13. protokolu par nāves soda pilnīgu atcelšanu”, grozījumus Krimināllikumā, grozījums likumā „Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību”, grozījumus Apžēlošanas likumā un grozījumus Latvijas Sodu izpildes kodeksā. Deputāti aicinās par likumprojektiem atbildīgās komisijas – Ārlietu komisiju, Juridisko komisiju un Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisiju – tos atbalstīt un virzīt izskatīšanai Saeimā pirmajā lasījumā.

Informāciju sagatavoja:
Saeimas Preses dienests

Dalies ar ziņu