Slovākija atbalsta Latvijas dalību OECD un eirozonā
Ceturtdien, 4. oktobrī, Bratislavā Ministru prezidents Valdis Dombrovskis tikās ar Slovākijas premjerministru Robertu Fico (Robert Fico) un saņēma apstiprinājumu, ka Slovākija atbalstīs Latvijas mērķus pievienoties Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijai (OECD) un Eiropas vienotajai valūtai eiro.
“Latvijas paveiktais krīzes pārvarēšanā un ekonomiskā izaugsme, ko redzam pašlaik, ir iespaidīga. Mūsu valstīm ir daudz kopīga, tādēļ esam gatavi atbalstīt Latvijas dziļāku integrāciju Eiropā un ciešāku sadarbību ar pasaules ekonomiski attīstītākajām valstīm,” sacīja R. Fico.
Slovākijas premjers norādīja, ka Slovākija eirozonai pievienojās 2009. gada un vienotās valūtas ieviešanas process noritēja bez sarežģījumiem. Slovākijas pieredzi ieviešot eiro jau izmantojusi Igaunija, un Slovākija ir gatava piedāvāt savu pieredzi arī Latvijai, lai veiksmīgi risinātu ar eiro ieviešanu saistītos praktiskos jautājumus, gan skaidrotu iedzīvotājiem praktiskos ieguvumus, ko sniedz vienotā valūta.
R. Fico arī apliecināja, ka Slovākija būs gatava atbalstīt Latviju kā ES daībvalsti iestājai OECD un saskata Latviju kā vērtīgu partneri kopīgam darbam šajā organizācijā.
Pārrunājot rītdien gaidāmo 16 ES dalībvalstu vadītāju un pārstāvju sanāksmi par kohēzijas finansējuma nodrošināšanu nākamajā ES finanšu plānošanas periodā no 2014. – 2020. gadam, V. Dombrovskis un R.Fico bija vienisprātis, ka kohēzijas finansējumam nākamo septiņu gadu laikā būs ļoti būtiska nozīme izaugsmes nodrošināšanā Eiropā. Tādēļ pirms novembrī gaidāmā pirmā nopietnā mēģinājuma panākt vienošanos par nākamā daudzgadu budžeta saturu, Latvijai, Slovākijai un pārējām valstīm jāvienojas par kopīgu pozīciju, aicinot pārējās valstis pievērst nepieciešamo uzmanību kohēzijas finansējuma nodrošināšanai.
Tāpat Latvijas un Slovākijas valdību vadītāji pārrunāja ekonomisko situāciju abās valstīs. Slovākija šogad sagaida 2% IKP pieaugumu un tās budžeta deficīts sasniegs 4,6%, bet nākamgad tiek plānots, ka IKP izaugsme pārsniegs 2% robežu un budžeta deficīts tiks samazināts līdz 2,9%. Lai to panāktu, Slovākijas valdība lēmusi paaugstināt uzņēmumu ienākumu nodokli līdz 23%, kā arī paaugstināt nodokļus un nodevas banku sektoram un citās jomās. Savukārt Latvijas mērķis nākamgad ir sasniegt 3,7% IKP izaugsmes tempus un samazināt budžeta deficītu līdz 1,4%, izlēmīgi virzoties uz sabalansētu budžetu 2015. gadā. Tāpat V. Dombrovskis Slovākijas kolēģi informēja par Latvijas plāniem samazināt darbaspēka nodokļu slogu.
Informāciju sagatavoja:
Mārtiņš Panke
Ministru prezidenta preses sekretārs
Tālr.: 26556965
E-pasts: [email protected]