Skip to main content

Solvitas Āboltiņas runa Vienotības kongresā

Tukumā, 2011. gada 26. novembrī

Dārgie draugi!
Kolēģi!
Kongresa viesi!

Mēs esam sapulcējušies Latvijai nozīmīgā laikā – pārmaiņu un jaunu cerību piepildītā laikā. Nepilna gada ietvaros mēs esam pārdzīvojuši divas priekšvēlēšanu kampaņas, divas Saeimas vēlēšanas, jaunu Valsts prezidentu, jaunas politiskas ainavas dzimšanu un vairāku agrāk ietekmīgu un populāru politisko spēku noiešanu no skatuves.

Mēs esam sapulcējušies uz kongresu, kas iezīmē jaunu posmu Vienotības dzīvē – mēs pieliekam punktu partiju apvienībai Vienotība un pabeidzam partijas Vienotība izveidošanu. Taču šis punkts – un mēs to lieliski saprotam – ir tikai formāla robeža. Partija Vienotība ir jābūvē un jāstiprina arī turpmāk, patiesībā tikai tagad sākas šī darba svarīgākais un atbildīgākais posms.

Mēs esam aizvadījuši notikumiem un piedzīvojumiem bagātu gadu. Atskatoties uz izdarīto, varam secināt – esam noturējuši stabilitāti valdībā, mūsu Ministru prezidenta vadībā Latvijas valsts ir sekmīgi pabeigusi ekonomikas stabilizāciju un ir uzsākts izaugsmes un attīstības posms. Mēs esam saglabājuši vērā ņemamu pārstāvniecību Saeimā, kas padara Vienotību par pieredzējušu un ietekmīgu politisko spēku. Tādu spēku, kas spēj izveidot valdību un īstenot savu politisko programmu.

Atskatoties uz Latvijas politiķu līdzšinējām neveiksmēm, mēs varam vērot kādu tipisku scenāriju – pie mums viegli rodas jaunas partijas, jauni politiķi var bez lielām pūlēm iekarot vēlētāju uzticību, taču favorīti viegli krīt nežēlastībā un vieglu roku iztērē viņiem doto "uzticības kredītu". Politikas vērotāji mēdz jokot, ka vidējā vēlētāja atmiņa nesniedzas tālāk par trim sešiem mēnešiem. Paši politiķi sūdzas, ka sabiedrība gaida no viņiem tūlītējus uzlabojumus, kādus nav iespējams paveikt, turklāt neviena valdība nav strādājusi pietiekami ilgi, un partiju domstarpības traucējušas tām izpildīt vēlētājiem dotos solījumus.

Es tomēr domāju, ka problēma ir jāmeklē kur citur.

Lai arī mums sava vieta pasaules kartē nav ne jāmeklē, ne kādam vairs jāpierāda – tā ir demokrātisko Rietumu valstu saimē -, politiskā sistēma tomēr līdz Rietumu līmenim izaugusi vēl nav. Tā ir jāspēcina un jāstabilizē. Un šis mērķis ir sasniedzams, veidojot stipru un lielu partiju, kas iestājas par Rietumu vērtībām, augsti tur demokrātijas karogu un kurā apvienojas īsti savas valsts patrioti, valstiski domājoši cilvēki.

Godātie klātesošie!

Šīs vasaras notikumi ir parādījuši nepārprotamu tendenci – sabiedrība vēlas līdzdarboties un lemt, turklāt regulāri, ik dienas, nevis reizi četros gados. Ārkārtas vēlēšanas arī nav bijis nekāds risinājums, un par to liecina šībrīža situācija – mēs esam to pašu problēmu priekšā, kā pirms gada. Taču nedrīkstam par zemu novērtēt arī ieguvumus, ko tautas nobalsošana un 10. Saeimas atlaišana ir devusi Latvijai un Vienotībai.

Pirmkārt, tā tomēr ir lielāka ticība pārmaiņu iespējamībai. Tas ir arī būtisks precedents, kas nozīmē – turpmāk neviens Saeimas sasaukums nevar iegrimt pašapmierinātā tiesiskā nihilismā. Gan partijām kopumā, gan katram Saeimā ievēlētajam deputātam nāksies saprast, ka saņemtais mandāts nenozīmē četrus gadus ērtas bezdarbības, un jebkurā brīdī ir jābūt gatavam atbildēt par to, ko tu personiski esi darījis kopējā labuma vārdā.

Otrkārt, sabiedrība ir kļuvusi politiski jūtīgāka un gudrāka. To vairs nav iespējams tik viegli samulsināt un apmānīt ar dārgu priekšvēlēšanu kampaņu. Tas dod cerības uz labāku parlamenta sastāvu katrās nākamajās vēlēšanās. Un tas nozīmē rūpīgāku darbu partiju iekšienē – rūpīgu darbu arī starpvēlēšanu posmā.

Treškārt, mēs redzam, ka šķirtne starp tautu un politiķiem ir iespējams pārvarēt. Latvijas situācijā tas ir īpaši svarīgi, jo tikai tā mēs varam mazināt neuzticēšanos varai, kas nav tikai politiķu komforta jautājums – tieši neuzticēšanās varai bija galvenais iemesls gan ēnu ekonomikas pieaugumam, gan jaunam emigrācijas vilnim ekonomiskās krīzes apstākļos. Sašķeltība un atrautība diemžēl ir bijusi piemērota vide politiskām manipulācijām, kā rezultātā ir radītas dažādas valodas un informācijas telpas.

Un šeit es vēlos uzsvērt – spēja dzīvot saticībā ir vērtība, kas ļoti jākopj. Mēs nevaram atļauties nesaskaņas, jo valstis, kurās sabiedrība tiek konfrontēta, piedzīvo lejupslīdi. Latvija vēl tikai atgūstas no globālās ekonomiskās krīzes, tādēļ mums ir jāpieliek lielas pūles, lai kopīgiem spēkiem un pēc iespējas ātrāk no šīs krīzes izkļūtu. Kopā sargāsim to, kas mums ir, un neļausim provocētājiem sašūpot mūsu ģimeņu drošību un valsts nākotni.

Godātie klātesošie!

Šodienas kongresā Vienotībai vajadzētu atcerēties mācību, ko guvām, veidojot apvienību, piedaloties divās Saeimas vēlēšanās un strādājot nu jau trijās Valda Dombrovska vadītajās valdībās. Ko mēs esam mācījušies un kā iegūtās zināšanas izmantot jaunās partijas izaugsmei? Partija nav draugu vai domubiedru pulciņš. Partija nav karjeras kāpņu posms vai rīks savtīgu interešu realizēšanai. Partija nav veids, kā iegūt varu un dalīties tajā. Partija pirmām kārtām ir instruments, ar kura palīdzību mēs varam pieņemt kopīgus lēmums arī tajos jautājumos, kuros mums nav vienprātības. Partija ir metode, kā padarīt valsti par kopīgu ideju un kopīgu darbu. Partija nozīmē līdzdalību un kopīgu atbildību.

Uzsākot jaunas politiskās partijas darbu, mums varbūt beidzot jāiedibina arī jauna politiskā kultūra, par kuru runājam jau tik sen. Vienotībai ir jākļūst par sinonīmu vārdam "atbildība". Politiskais process Latvijā ir gājis uz priekšu, mēs redzam, ka jaunas partijas rodas un iet bojā, taču neviena no tām līdz šim nav spējusi apmierināt vēlētāju prasību pēc atklātas, godīgas un saprotamas politikas.

Arī mūsu līdzšinējā apvienībā iekļautās partijas savā pieredzē ir saskārušās ar vēlētāju daļas vilšanos, ar aicinājumiem mainīt tos ieradumus, aizspriedumus un nelāgo praksi, kas mazina sabiedrības uzticēšanos varai un apgrūtina valsts attīstību taisnīgākas un pārtikušākas Latvijas virzienā.

Kolēģi un draugi!

Jaunas partijas tapšana vienmēr ir jauna cerība, ka nu būs savādāk. Taču mēs redzam, ka šo darbu nevar sākt no nulles un cerēt īsā laikā panākt rezultātu. Partijas izveidošana ir ilgstošs darbs, iespējams, tam ir vajadzīgi vairāki desmiti gadu. Taču partijas būvēšana vienlaikus ir process, kas ļauj iesaistīt politiskā darbā arvien lielāku sabiedrības daļu – tos, kas ar savām idejām, zināšanām un degsmi būtu gatavi nākt talkā.

Mēs redzam, ka partiju nav iespējams celt, ja tajā regulāri neienāk jauni cilvēki – gan jaunieši, kas partijas iekšienē aug kā politiķi, gan pieredzējuši profesionāļi, kas papildina partijas redzējumu ar svaigu skatu no malas, ar svaigu attieksmi un nenotrulinātu jūtīgumu pret sabiedrības viedokli.

Atvērtība ir bijusi pamatā Vienotības idejai. Jau apvienības tapšanas laikā mēs aicinājām tajā iesaistīties ikvienu, kas atbalstītu mūsu mērķus.
Un arī šobrīd, domājot par partijas attīstību nākamā gada un trīs gadu periodā, mums ir jāsaglabā saikne ar pilsonisko sabiedrību, jāturpina meklēt jaunu ideju, jaunu iespēju nesēji, jauni partijas biedri. Tieši šis ir vispiemērotākais brīdis, lai mēs izmantotu sasniegto un sāktu darbu jaunā līmenī.

Tas ir ļoti svarīgs uzdevums, kas nav vērsts tikai partijas nostiprināšanu, tās ietekmes un kvalitātes palielināšanu. Tas ir uzdevums, kas jāveic, lai padarītu neatgriezenisku sabiedrības iesaistes, atklātības un aktīvākas pārstāvniecības procesu Latvijā. Plaša, aktīva politiskā partija šobrīd ir nepieciešama, lai atvieglotu iespēju politiskajā darbā izvirzīties spējīgākiem, profesionālākiem, idejām bagātākiem cilvēkiem. Un tieši tas mums visiem šobrīd ir nepieciešams – jaunas, spēcīgas idejas un aktīvu cilvēku loks, kas nodrošinās pārmaiņu iespējamību. Tādu pārmaiņu, kas atbilst sabiedrības kopīgajām interesēm.

Pirms gada mēs aicinājām visus, kas vēlas līdzdarboties politikā, pievienoties kādai no apvienību Vienotība veidojošām partijām. Un guvām spēcīgu jaunu biedru pieplūdumu, kas jau šobrīd raduši iespēju pierādīt sevi konkrētā darbā – mēs 10. Saeimā panācām tik lielu jaunu deputātu pieplūdumu, kāds pēdējā laikā nebija piedzīvots. Šie deputāti turpina darboties arī 11. Saeimā.

Mūsu apvienībā ienākušie ir mainījuši ne tikai sejas, kas redzams uz Latvijas politiskās skatuves, bet arī attiecības un noskaņojumu tajā.
 

Kolēģi un draugi!

Es vēlētos redzēt Vienotību kā jauna tipa organizāciju, kas iederētos jaunajā politiskajā situācijā Latvijā. Vēl vairāk – es vēlētos, lai Vienotība kļūtu par to spēku, kas turpinātu mainīt šo situāciju un būtu pārmaiņu virzītāja. Lai mēs to spētu īstenot un turpināt arī nākotnē, mums jau tagad ir jāsāk par to domāt un jāveido partija, pielāgojot to kā instrumentu, kas vislabāk spētu pildīt šos uzdevumus.

Mēs esam uzsākuši vairākas jaunas politiskās tradīcijas – tas ir atvērtais birojs, atklātība lēmumu pieņemšanas procesos, regulāra sasaiste ar vēlētāju ar savas avīzes un savas interneta televīzijas palīdzību. Mums ir jāturpina šis darbs plašākā reģionālo nodaļu līmenī, jādod iespēja vēlētājam sazināties un sadarboties ar Vienotības biedriem savā novadā, savā pilsētā, savā nozarē. Vienotībai jābūt saredzamai, sadzirdamai, sajūtamai ikvienā Latvijas vietā. Es zinu, ka mūsu valstī ir ļoti daudz līdzdarboties gribošu un varošu cilvēku, kas ir gatavi iesaistīties politikā un ar savu aktīvo darbu un idejām īstenot pozitīvas pārmaiņas.

Mums ir arī jāuzsāk darbs pie Vienotības programmas izvērtēšanas un tālākas izstrādes. Mēs esam tā partija, kas uz nākamajām vēlēšanām nevarēs atļauties pateikt – piedodiet, mums nebija pietiekami daudz varas, lai izpildītu solīto. Mums ir – gan pārstāvniecība, gan vara, gan laiks, gan cilvēki visos Latvijas reģionos.

Partija Vienotība vēl tikai top. Un es ceru, ka pabeigta tā nebūs nekad. Es ceru, ka tai vienmēr būs iespēja augt un attīstīties, jo partija – tieši tāpat kā cilvēks – ir dzīva tikai tik ilgi, kamēr atrodas kustībā. Novēlu mums visiem auglīgu darba dienu, mūzīgu kustību un panākumus. Lai mums visiem kopā izdodas.

 

Dalies ar ziņu