Skip to main content

Starptautiskā aizdevuma noslēgums – pozitīvs signāls finanšu tirgiem un investoriem

Ceturtdien, 8.decembrī, Ministru prezidents Valdis Dombrovskis atzinīgi novērtēja Eiropas Komisijas (EK) un Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) vienošanos par pēdējās pārskata misijas un aizdevuma programmas noslēgšanu.

Premjers norāda, ka starptautiskā aizdevuma programmas noslēgums būs pozitīvs signāls un apliecinājums finanšu tirgiem un potenciālajiem investoriem. Ministru prezidents uzsver, ka programmas noslēgšana ļaus uzlabot Latvijas kredītreitingu, ievērojami samazinot valsts parāda apkalpošanas izdevumus un atvieglojot kredītu pieejamību mūsu uzņēmējiem un iedzīvotājiem. Finanšu disciplīna turpmāk ir jānostiprina likumā, pauž premjers.

Pārskata misijas rezultāti tiks apstiprināti un aizdevuma programma tiks slēgta pēc SVF valdes sēdes, kas notiks šā gada 22. decembrī.

Kopš 2008. gada valdība veica budžeta konsolidāciju, lai samazinātu pārmērīgo budžeta deficītu. Kopumā laika posmā no 2008. līdz 2012. gadam ir veikti konsolidācijas pasākumi ar fiskālo ietekmi 17,8% apmērā no IKP (2,3 miljardu latu), no kuriem 934,4 miljoni latu jeb aptuveni 7,2% no IKP veido pasākumi, kas veikti budžeta ieņēmumu pusē, savukārt, pasākumi budžeta izdevumu pusē kopumā veido 1,4 miljardi latu jeb aptuveni 10,6 % no IKP.

Par starptautisko aizdevumu:
Starptautiskā aizņēmuma programmas apjoms Latvijai tika plānots 7,5 miljardu eiro apmērā. Ņemot vērā, ka valsts ekonomiskā un finanšu situācija ir uzlabojusies, Latvijai nav nepieciešams pilnā apmērā saņemt aizdevuma pieejamo finansējumu. Līdz šim ir izmantoti 4,4 miljardi eiro.

Latvija saņemto finansējumu plāno atmaksāt, starptautiskajā finanšu tirgū pārfinansējot valsts parādu. Latvija šī gada jūnijā veiksmīgi atgriezās starptautiskajos finanšu tirgos, emitējot desmit gadu obligācijas 500 miljonu ASV dolāru vērtībā. Ar šo emisiju apliecināta Latvijas spēja patstāvīgi finansēt budžeta vajadzības un ir ielikts drošs pamats aizņēmumu sekmīgai pārfinansēšanai turpmākajos gados publiskajos finanšu un kapitāla tirgos. Arī turpmāk plānots organizēt ikgadējas publiskas valsts parāda vērtspapīru emisijas un prioritāri nodrošināt investoru bāzes diversificēšanu (Eiropā, ASV un Āzijā).

Papildus informāciju par starptautisko aizdevumu skatīt šeit.

Papildsu informācija:
Mārtiņš Panke
Ministru prezidenta preses sekretārs
Mob. tālr.: +371 67082865/+371 26556965
[email protected]

Informāciju sagatavoja:
Diana Germane
Valsts kancelejas
Komunikācijas departamenta konsultante
Tālr. +371 67082922
[email protected]

Dalies ar ziņu