Skip to main content

Štokenbergs: Igaunija mums ir piemērs ekspertīžu veikšanas un cietumu modernizēšanas jomās

Pirmdien, 14. februārī, tieslietu ministrs Aigars Štokenbergs apmeklēja Igaunijas kriminālistikas institūtu Tallinā un cietumu Tartu, secinot, ka Igaunija Latvijai var kalpot kā pozitīvs piemērs ekspertīžu veikšanas un cietumu modernizēšanas jomās.

Igaunijas kriminālistikas institūtā ministrs iepazinās ar centra darbību un īstenoto reformu, kuras rezultātā iestādes, kas Igaunijā nodarbojās ar ekspertīžu veikšanu, tika apvienotas vienā. Institūts savas kompetences ietvaros veic ekspertīzi krimināllietās, nodarbojas ar šīs jomas attīstīšanu, veic policijas darbinieku apmācību un konsultācijas, uztur datu bāzes un reģistrus, kā arī veic citus uzdevumus. A. Štokenbergs uzskata, ka Igaunijas pieredze ir ļoti vērtīga, jo arī Latvijā darbojas vairākas iestādes, kas nodarbojas ar ekspertīžu veikšanu un būtu jādomā par to apvienošanu, lai resursus izmantotu lietderīgāk. Igaunijas pozitīvās prakses un kļūdu analīze ļautu Latvijā šo reformu īstenot daudz sekmīgāk.

Ministrs apmeklēja arī pirmo no jauna uzbūvēto ieslodzījuma vietu Igaunijā – Tartu cietumu. Tā direktors Kalvs Ilves (Kalev Ilves) ministru informēja, ka modernā cietuma infrastruktūra ir ļāvusi būtiski samazināt neatļauto priekšmetu ienešanu cietuma teritorijā, risināt cietumnieku nodarbinātības jautājumus un uzlabot disciplīnu. Savukārt elektronisko aproču ieviešana ļauj samazināt ieslodzīto skaitu, kas atrodas ieslodzījuma vietā pirmstiesas izmeklēšanā, tādējādi arī samazinot izdevumus valstij. „Igaunijas piemērs apliecina, ka cietuma infrastruktūras modernizēšana ir ļoti nozīmīgs un nepieciešams pasākums, lai ieslodzītajiem palīdzētu atgriezties sabiedrībā un tādējādi samazinātu sabiedrības apdraudējumu,” pēc vizītes secina A. Štokenbergs.

Ministrs apmeklēja arī Tartu universitāti, kur Juridiskās fakultātes dekānu Jānu Ginteru (Jaan Ginter) pārrunāja juridiskās izglītības attīstību kaimiņvalstīs un iespēju nākotnē veidot kopīgus izglītības projektus Baltijas mērogā. Kā vienu no piemēriem viņi apsvēra vienotas Eiropas tiesību maģistru studiju programmas izveidi, kas ļautu piesaistīt kvalificētākus mācībspēkus un sagatavot labākus profesionāļus.

Vizītes laikā Igaunijā A. Štokenbergs tikās arī ar Igaunijas tieslietu ministru Reinu Langu (Rein Lang), pārrunājot tieslietu sistēmas aktualitātes abās valstīs.

 

Informāciju sagatavoja:
Inga Saleniece
Tieslietu ministra preses sekretāre
Tālr.: 26564629
[email protected]

Dalies ar ziņu