Skip to main content

Štokenbergs: totalitārismā nav vainojamas tautas, vainīgi ir totalitārie režīmi

Šā gada 10. jūnijā, Luksemburgā, tieslietu ministrs Aigars Štokenbergs piedalījās kārtējā Eiropas Savienības (ES) tieslietu un iekšlietu ministru padomes sēdē, kurā tika apstiprināti Padomes secinājumi par totalitāro režīmu izdarīto noziegumu piemiņu Eiropā.

Uzrunājot savus kolēģus A. Štokenbergs norādīja: „Totalitārismā nav vainojamas tautas, vainīgi ir totalitārie režīmi. Tāpat terorismā nav vainojamas tautas, vainīgi ir konkrēti noziedznieki, kuri ir jānotver, lai triumfētu taisnīgums.”

Ministrs pateicās prezidentūrai par darbu un enerģiju, kas veltīts šī jautājuma diskutēšanai Eiropas Savienības līmenī, norādot, ka secinājumi ir labs pamats, lai iezīmētu kopīgos turpmākos darbības virzienus. A. Štokenbergs uzsvēra, ka nav viegli veidot kopīgu vēstures izpratni par traģiskajiem vēstures notikumiem.

„Pēc 4 dienām, 14. jūnijā, mēs atcerēsimies tos desmitus tūkstošus Latvijas pilsoņu – latviešus, krievus, poļus, ebrejus, lietuviešus un igauņus, kuri 1941. gada 14. jūnijā tika izsūtīti uz Sibīriju. Viņu vidū bija daudzi manas ģimenes locekļi. Protams, ka Latvijas tautas, tajā skaitā manu vēsturisko atmiņu, spēcīgi ietekmēja ģimenē pārrunātais. Šī vēsturiskā atmiņa ļāva Baltijas tautām 1989. gada 23.augustā kopā rīkoties, lai atgūtu mūsu neatkarību un atbrīvotos no totalitārisma,” teica A. Štokenbergs.

Tāpat viņš norādīja, ka totalitārisms arī mūsdienās nav zudis. Pēdējie notikumi Ziemeļāfrikā, kur tautas tiecas atbrīvoties no diktatoriem, par to liecina. Gan pirms 70 gadiem, gan mūsdienās, totalitārismu raksturo masu represijas, masveida vardarbība pret sievietēm un bērniem, slepkavības.

Kā jau iepriekš ziņots, sanāksmes tieslietu sadaļā tiek skatīti arī jautājumi, kas saistīti ar uzbrukumiem informācijas sistēmām, mantošanu, pierādījumu iegūšanu kriminālprocesos, savukārt iekšlietu sadaļā tiek apspriesta ES atpakaļuzņemšanas politika, migrācija un citas aktualitātes.

Informāciju sagatavoja:
Inga Saleniece
Tieslietu ministra preses sekretāre
Tālr. 26564629
[email protected]

 

Dalies ar ziņu