Skip to main content

Tikai sliktās ziņas ir ziņas? Maratona labā ziņa

Rasma Kārkliņa

Latvijas publiskajā telpā dominē izteikts mediju negatīvisms, kas, manuprāt, bieži ir safabricēts vai pārspīlēts. Bet, ja to minu kādam kolēģim, tipiska atbilde ir: „Tikai sliktas ziņas ir ziņas.” Muļķības! Žurnālistu profesionālais uzdevums ir informēt sabiedrību par aktuāliem notikumiem, un tas jādara maksimāli objektīvi, analizējot gan satraucošās, gan iepriecinošās ziņas. Ar vārdu sakot, žurnālista profesionālā atbildība un kvalitāte prasa, ka sabiedrību jāinformē daudzpusīgi, nevis vadoties no drūmā stereotipa: viss ir slikti, un būs vēl sliktāk!

Kā izcilu piemēru tam, kā satraucošas ziņas var līdzsvarot ar apskatu par pozitīviem notikumiem, minēšu BBC starptautiskās ziņas pagājušās svētdienas vakarā par to, kā pēc bumbu sprādzieniem Bostonā, noritēja Londonas maratons. Britu žurnālisti sniedza dažāda veida informāciju un analīzi: viņi kodolīgi informēja par notiekošo ar aizdomās turēto Bostonas spridzinātāju un tad koncentrējās uz tajā dienā notikušo Londonas maratonu. Maratona rīkotāji aiz bažām par terora aktu atkārtojumu bija veikuši īpašus drošības pasākumus, un tie bija veiksmīgi. BBC šo nomierinošo ziņu papildināja ar vairākiem sižetiem par to, kā paši maratona skrējēji ar savu pilsonisko stāju reaģēja uz vardarbību Bostonā. Londonas maratonisti izrādīja savu sportisko solidaritāti valkājot melnas lenšu piespraudes, vācot ziedojumus cietušo atbalstam un dažādos veidos izsakot savu pārliecību, ka pret vardarbību jāpretojas ar vērību un skaidru stāju. Raidījums noslēdzās ar smalkjūtīgu interviju ar Tatjanu McFaddenu, kura esot riteņkrēslā, bija uzvarējusi gan Bostonas, gan Londonas atsevišķos maratonus sportistiem ar īpašām vajadzībām. Papildus izskanēja iedvesmojoša informācija, ka šo izcilo sportisti kā ļoti slimu bērnu pirms gadiem bija adoptējusi amerikāņu ģimene no kāda Krievijas bāreņu nama.

Arī labas ziņas un informācija sabiedrībai ir ļoti vajadzīga – aicinu arī Latvijas žurnālistus par to padomāt, kaut vai tāpēc, ka tas vairāk piesaista lasītājus un skatītājus.

Dalies ar ziņu