Skip to main content

Uzlabos priekšvēlēšanu aģitācijas tiesisko regulējumu

16. novembrī valdība akceptēja grozījumus likumā „Par priekšvēlēšanu aģitāciju pirms pašvaldību vēlēšanām”. Grozījumus izstrādājuši Tieslietu ministrijas speciālisti.

Grozījumu mērķis ir saskaņot likumu „Par priekšvēlēšanu aģitāciju pirms pašvaldību vēlēšanām” ar likumu „Par priekšvēlēšanu aģitāciju pirms Saeimas vēlēšanām un Eiropas Parlamenta vēlēšanām”, kā arī pilnveidot priekšvēlēšanu aģitācijas tiesisko regulējumu. Tādā veidā tiks mazināta vēlētāju izvēles ietekmēšana ar slēpto priekšvēlēšanu aģitāciju, noteikts masu mediju pienākumus un atbildība priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu izvietošanā un attiecināts priekšvēlēšanu aģitācijas regulējums arī uz internetu un vides reklāmu.

Ar likumprojektu tiek definēta slēptā priekšvēlēšanu aģitācija un noteiktas sekas par šādas aģitācijas izvietošanu.

Turklāt noteiks, ka raidorganizācijas – Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei, bet preses izdevumi – Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam – raidlaika vai aģitācijas materiāla izvietošanas izcenojumus nosūtīs visam priekšvēlēšanu aģitācijas periodam, tādējādi novēršot iespēju masu saziņas līdzeklim ļaunprātīgi grozīt izcenojumus pēc to publiskošanas.

Gadījumā, ja masu saziņas līdzeklis nebūs nosūtījis raidlaika vai aģitācijas materiāla izvietošanas izcenojumus, tas nebūs tiesīgs priekšvēlēšanu aģitācijas periodā izvietot priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu.

Paredzēts, ka politiskajai organizācijai, politisko organizāciju apvienībai, vēlētāju apvienībai, deputātu kandidātiem un viņu pilnvarotajām personām ir tiesības priekšvēlēšanu aģitācijas veikšanai publiskās vietās izvietot aģitācijas materiālus, ierīkot stendus un galdus, kā arī uzstādīt pārvietojamas nojumes, kas nepārsniedz pašvaldības noteiktos izmērus, saskaņojot to ar attiecīgo pašvaldību vismaz trīs darbdienas iepriekš pašvaldību saistošajos noteikumos noteiktajā kārtībā.

Reklāmas pakalpojumu sniedzējiem, kas izvietos aģitācijas materiālus internetā, paredzēti līdzvērtīgi pienākumi tiem, kas līdz šim bija noteikti tikai raidorganizācijām un preses izdevumiem, tādējādi novēršot nevienlīdzību, kas pastāvēja starp tirgus dalībniekiem, kas pēc būtības atrodas vienādos un salīdzināmos apstākļos.

Grozījumi vēl jāpieņem Saeimā.

 

Laura Pakalne
TM Administratīvā departamenta pārstāve
Tālr. 67036712
[email protected]

Dalies ar ziņu