Edgars Ikstens: Vai Rīgas sportisti tiks citiem?
Ar ko bieži vien lepojas pašvaldības un valsts? Ne tik daudz ar savu kultūrvēsturisko mantojumu, bet gan ar izciliem cilvēkiem, kas ar savu darbu sevi ir pierādījuši visdažādākajās dzīves jomās – kultūrā, zinātnē, mākslā un sportā.
Aizvadītajos gados Rīgā kā lielākajā Latvijas pilsētā nav tikusi radīta neviena celtne, kas būtu atvēlēta un piemērota sportam, kurā varētu organizēt dažādu sporta veidu bērnu, jauniešu, kā arī pieaugušo sacensības, nemaz nerunājot par starptautiska līmeņa turnīriem, sacensībām un augsta līmeņa čempionātiem. Protams, Rīgā atrodas īpaša rakstura celtnes – multifunkcionālā „Arēna Rīga”, Rīgas Olimpiskais centrs, morāli novecojusī Rīgas sporta manēža, pāris stadioni apšaubāmā stāvoklī un noslogoto izglītības iestāžu padomju plānveida arhitektūras sporta zāles.
Daudzu sporta veidu pārstāvji ir pauduši neizpratni un nožēlu par to, ka Rīgas pašvaldība nav centusies spert soli pretī veselīgas sabiedrības veidotājiem, nodrošinot tos ar pienācīgu vietu, kur izkopt savas prasmes un attīstīt savu fizisko sagatavotību. Citās Latvijas pašvaldībās skaidri definēts sporta attīstības virziens, un tās ir pretimnākošas, atbalstot sportistu attīstību un radot iespējas trenēties pienācīgos apstākļos.
Ņemot vērā aizvien pieaugošo interesi par sportiskām aktivitātēm un sportot gribētāju skaita palielināšanos, saskaramies ar ilgstošo problēmu – katastrofālo sporta infrastruktūras vakuumu Rīgas pilsētā. Tie bērni, jaunieši un pieaugušie, kas labprāt vēlētos nodarboties ar sportiskām aktivitātēm Rīgā, nereti ir spiesti meklēt citus sporta klubus, kas bieži vien atrodas ārpus Rīgas pilsētas robežām.
Moderna un daudzfunkcionāla sporta spēļu halle, kuras projekta realizāciju pilnībā vai daļēji uzņemtos Rīgas pašvaldība, spētu piesaistīt arvien vairāk sportistu, un padarīt pilsētu par pievilcīgu vietu ne tikai pašmāju sportistu sacensībām, bet arī augstākas raudzes turnīriem un čempionātiem. Ar šībrīža situāciju saskaras sportisti un to redz daudzi sporta fani – it sevišķi basketbolā un hokejā – viens otram traucē, zāles nav atbilstošas un spēļu kalendāri pārklājas, kāds cits ir spiests meklēt citu spēļu norises vietu, nemaz neiedziļinoties saspringto play-off spēļu grafikā, kad Rīgas arēnā notiek kāds cits komerciāls pasākums.
Kā reiz teicis kāds basketbola entuziasts – „Basketbols nosvinējis deviņdesmit gadu jubileju, drīz būs jau simtā, bet vēl joprojām esam spiesti spēlēt kaut kādos šķūņos – katastrofāli trūkst sporta spēļu zāļu!”
Es nemaz nevēlos domāt par sporta federāciju uzņemtajām saistībām Rīgā organizēt starptautiska līmeņa turnīrus un čempionātus, pats zinu kādas ir starptautiskās prasības gan attiecībā uz laukumu izmēriem, gan skatītāju vietu skaitu, treniņzālēm un grafikiem utt., pats esmu strādājis ar šādiem pasākumiem.
Rīgā reiz būs multifunkcionāla sporta halle, lai Rīga varētu kļūt arī par sporta galvaspilsētu. Mēs neatdosim Rīgas sportistus citiem, viņiem būs iemesls palikt Rīgā un vēlāk to arī godam pārstāvēt augsta līmeņa sporta notikumos!
Bloga autors: Edgars Ikstens