Skip to main content

Valdība aicina BAS atklāt patiesā labuma guvējus

Šodien, 20. septembrī, Ministru kabinets izskatīja Satiksmes ministrijas un finanšu konsultanta Prudentia ziņojumu par progresu sarunās ar airBaltic privāto akcionāru Baltijas Aviācijas sistēmas (BAS) kopš 13. septembra valdības sēdes, kad valdība aicināja BAS nevilcinoties izpildīt valdības izvirzītos nosacījumus valsts līdzdalībai aviokompānijas stabilizēšanā.

Satiksmes ministrija informēja, ka pretēji iepriekš izteiktajai piekrišanai, BAS nav pilnībā izpildījis valdības izvirzītos nosacījumus, tādēļ Prudentia turpina pārrunas ar BAS par to izpildi un atsevišķiem punktiem, kur atklājušies būtiski papildus riski. Tāpat valdības sēdē, uzklausot ziņotājus, konstatēts, ka BAS neatklāj patiesā labuma guvējus, joprojām nav iesniedzis virkni nepieciešamos apliecinājumus, tai skaitā airBaltic 2010. gada pārskatu. Preses konferencē pēc valdības sēdes Prudentia norādīja, ka, pirms lemt par naudas ieguldīšanu airBaltic, valstij jāgūst pietiekama pārliecība par šo ieguldījuma atbilstību valsts interesēm un par to, ka BAS rīcībā ir patiešām ir pietiekami finanšu resursi, ko proporcionāli valsts ieguldījumam investēt airBaltic pamatkapitālā.

Preses konferencē pēc valdības sēdes Ministru prezidents Valdis Dombrovskis uzsvēra: „Valstij ir nepieciešams dokumentāls apstiprinājums par airBaltic privātā akcionāra BAS maksātspēju un patiesajiem labuma guvējiem, kas stāv aiz šī uzņēmuma. Bez šīm garantijām valsts nevar uzņemties risku airBaltic ieguldīt nodokļu maksātāju līdzekļus”.

Valdības vadītājs informēja, ka valdība joprojām kā prioritāro izskata variantu par proporcionālu pamatkapitāla palielināšanu, tāpēc valdība uzdevusi Satiksmes ministrijai un Prudentia turpināt sarunas ar BAS un Latvijas Krājbanku par nodomu protokola parakstīšanu par valsts iesaistīšanos airBaltic pamatkapitāla palielināšanā un kompānijas finansiālās situācijas stabilizēšanā. Ņemot vērā situācijas attīstību ar airBaltic, valdība papildus izvērtē arī citus valsts līdzdalības veidus, jo ir svarīgi saglabāt Latvijas pozīciju aviācijas nozarē un turpināt attīstīt Rīgas lidostu kā reģionālo aviosatiksmes centru. Tāpēc valdība uzdevusi Satiksmes ministrijai un Prudentia turpināt strādāt pie alternatīviem risinājumiem, Kā viens no alternatīvajiem risinājumiem tiks apsvērta arī valstij piederošo airBaltic kapitāldaļu pārdošana.

Kā ziņots iepriekš, valdība 23. augustā pieņēma konceptuālu lēmumu iesaistīties airBaltic finanšu situācijas stabilizēšanā, izvirzot virkni nosacījumu. Finanšu konsultantam Prudentia tika dots uzdevums vienoties ar BAS par airBaltic vadības maiņu, grozījumiem uzņēmuma statūtos, akcionāru līguma izmaiņām, panākot, ka akcionāru attiecības regulē Komerclikuma nosacījumi, kā arī par Rīgas lidostas saglabāšanu kā airBaltic bāzes lidostu.

Izpildoties šiem nosacījumiem, valdība pauda gatavību apsvērt sekojošus scenārijus – pārņemt no BAS tā īpašumā esošās airBaltic kapitāldaļas vai kopā ar privāto akcionāru proporcionāli palielināt aviokompānijas pamatkapitālu.

Aviokompānijā airBaltic Latvijas valstij kā vairākuma akcionāram pieder 52,6% kapitāldaļu, savukārt privātajam akcionāram Baltijas Aviācijas sistēmas – 47,2%. Latvijas valdība ir piesaistījusi finanšu konsultantu Prudentia, lai izvērtētu airBaltic finanšu situāciju un lemtu par turpmāko aviokompānijas darbību.

Preses konferences audioieraksts pieejams šeit.

Informācija par valdības pieņemto lēmumu hronoloģiju atrodama šeit.

Informāciju sagatavoja:
Mārtiņš Panke
Ministru prezidenta preses sekretārs
tālr. 26556965, 67082865
[email protected]

 

Dalies ar ziņu