Skip to main content

Valdošie centās mūs ignorēt. Intervija ar Daci Kornu

Dace Korna (61), Ventspils Augstskolas pasniedzēja, pilsētas domes deputāte. Augstāko izglītību vācu filoloģijā ieguvusi Latvijas Valsts universitātē. Maģistra grāds filoloģijas zinātnē


Jau vairākus gadus vadāt partijas Vienotība Ventspils nodaļu, tās sarakstā vietējās pašvaldības vēlēšanām esat izlikta ar pirmo numuru. Jums vienīgajai šajā sarakstā ir pēdējā sasaukuma deputāta pieredze domē. Ar kādām izjūtām atceraties opozīcijā pavadītos gadus?

Bija reti gandarījuma mirkļi, kad komisijās, kurās strādāju, izdevās piedāvāt un panākt labu risinājumu iedzīvotāju interesēs. Bet domes sēdes pārsvarā nācās atstāt ar rūgtuma sajūtu, jo valdošais partijas Latvijai un Ventspilij (L un V ) vairākums opozīcijas argumentus jebkāda lēmuma projekta apspriešanā vienkārši ignorēja, ieslēdzot balsošanas režīmu, kas tīri matemātiski vienmēr nostrādāja viņu labā. Paldies ventspilniekiem, kas deva man iespēju kļūt par domes deputāti, kaut gan toreiz, startējot vēlēšanās, pat iedomāties nevarēju, cik smagi un pat neiespējami būs izpildīt viņiem dotos solījumus. Situāciju domē, manuprāt, var raksturot lakoniski: tur joprojām valda smagos noziegumos apsūdzētā un no priekšsēdētāja pienākumu pildīšanas atstādinātā Aivara Lemberga gars, ko nosacīti varētu izteikt ar sentenci — kas nedomā un nerīkojas tāpat, kā es, tas domā un rīkojas nepareizi. Vēl īsāk— Lembergs uzskata, ka visi citādi domājošie ir viņa ienaidnieki. Bija sajūta, ka nedaudzie opozicionāri L un V līdera skatījumā tieši tādi arī ir. Nevienam nenovēlu šādu attieksmi piedzīvot, tā ir absolūti destruktīva. Novēlu mums visiem kopā darīt iespējamo, lai pašvaldībā tāda neturpinātos.

Vai Vienotība šajās vēlēšanās spēj piedāvāt reālu alternatīvu līdzšinējam vadības stilam un domē iekļuvušo partiju pārstāvju savstarpējām attiecībām?

Pilnīgi noteikti! Mūsu vidū ir cilvēki, kuri pēc neilga adaptācijas perioda pilnīgi profesionāli varētu pildīt jebkuras domes amatpersonas pienākumus, turklāt pielietojot demokrātiskas, nevis autoritāras vadības metodes. Tas absolūti nenozīmē, ka mainīts tiktu viss domes darbinieku personāls, tieši otrādi, to vajadzētu saglabāt iespējami nemainīgu. Personīgi esmu neskaitāmas reizes pārliecinājusies, cik profesionāli nevainojami strādā vairākums speciālistu domes nodaļās. Līdz brīdim, kamēr ar kādu, iespējams, personīgu un tikai viņam saprotamu motivāciju šo ritmu neizjauc Aivars Lembergs. Tad viss tiek darīts tā, kā “šefs” teicis un, dievs pasargi, pieļaut kādu atkāpi. Nākas konstatēt, ka tā Ventspilī rīkojas pat ar augstu personīgo pašcieņu apveltīti speciālisti. Zaudēt pašcieņu vai zaudēt labi atalgotu darbu — acīmredzot, tāds ir jautājums.

Neviens no Vienotības kandidātiem principā neapšauba līdz šim Ventspils attīstībā kopumā sasniegtā lietderību, kaut gan par dažām norisēm, projektiem un objektiem domas dalās. Arī jūs esat izteikusies par iesākto darbu loģisku turpināšanu, vienlaikus atzīstot, ka ne vienmēr visi tie veikti pietiekami caurspīdīgi. Kam līdz šim novārtā atstātam jūs pievērstu pastiprinātu uzmanību?

Sirds sāp par ekoloģisko situāciju Ventspilī. Jā, tranzīta bizness dod pilsētai ienākumus, taču tas nedrīkst būt pāri visam, arī cilvēku veselībai un labsajūtai. No ostas termināļiem nākošie ogļūdeņražu izgarojumi, ogļu putekļi un nepatīkamas smakas jau gadiem tracina iedzīvotājus, bet dome līdz šim nav pratusi panākt vienošanos ar uzņēmējiem par rīcību to novēršanai. Iespējams, šo procesu bremzē tranzītnieku iesaistīšanās savstarpējos biznesa karos, kuros domes augstās amatpersonas varētu arī nebūt neitrālas. Šajās dienās par to tika runāts TV3 raidījumā Nekā personīga, atgādinot, ka kāda kriminālprocesa ietvaros kā patiesā labuma guvējs no vairākiem īpašumiem un ienākumiem, tostarp ar tranzīta biznesu Ventspilī saistītiem, ir Aivars Lembergs. Viņš pats to sev lojālajos medijos, protams, noliedza. Ar biznesa kariem nesaistītā Vienotība Ventspilī, mūsuprāt, kompromisu meklējumos varētu rīkoties daudz efektīvāk.
Daudz pilsētā ir darīts, bet ne mazums paveicama vēl ir ventspilnieku sociālajā nodrošināšanā un aprūpē. Līdzšinējā opozīcija uzskata, ka šajā jomā neizmantotas iespējas ir sponsoru līdzekļu un Eiropas naudas piesaistīšanā. Diemžēl, mūsu priekšlikumi parasti tiek nobāzti tālākās atvilktnēs vai pārveidoti un pasniegti kā valdošo iniciatīva.

Pagājušajā mēnesī Neatkarīgajā Rīta Avīzē Aivars Lembergs prognozēja: “Ja Vienotība šajās vēlēšanās nostartēs pieklājīgi un, iespējams, nonāks kādu pašvaldību vadībā, tad valdības attieksme pret pašvaldībām mainīsies. Ja nē, tad Latvijas pašvaldības grims nabadzībā /../.” Vai pēc Lemberga izteikumiem esat gatavi glābt Ventspili no “grimšanas nabadzībā”?

Varbūt L un V līderis atceras, ka selektīva attieksme pret pašvaldībām, kuras vadīja Latvijā valdošo partiju biedri, bija pavisam citos laikos. Var pieļaut, ka A. Lembergs to toreiz nav kavējies izmantot… Vienotībai un Valdim Dombrovskim kā valdības vadītājam tāds netikums kā “savējo stutēšana” reģionos nepiemīt. Bet, jā — esam gatavi kliedēt Lemberga raizes un viņam par prieku pārņemt pilsētas vadību.

Dalies ar ziņu