Skip to main content

Valsts atgūs visus no budžeta samaksātos līdzekļus par Liepājas Metalurgu

Otrdien, 23.septembrī, valdība izskatīja jautājumus, kas saistīti ar Maksātnespējīgas akciju sabiedrības “Liepājas Metalurgs” (LM) pārdošanas procesu un tā grafiku, kā arī uzklausīja informāciju par uzņēmuma darbības ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un publiskajām finansēm. Pašreizējie aprēķini rāda, ka valsts varēs atgūt visus no valsts budžeta samaksātos līdzekļus, kuri ieguldīti galvojuma atmaksai Itālijas bankai UniCredit SpA.

“Realizējot šo darījumu, nemainīgs paliek nosacījums, ka investoriem jau šogad ir jānodrošina rūpnīcas darbības atsākšana, kā arī jānorāda tas, kā tiek plānots nodrošināt uzņēmuma darbību ilgtermiņā. Pašreizējie aprēķini rāda, ka valsts varēs atgūt visus no valsts budžeta samaksātos līdzekļus, kuri ieguldīti galvojuma izpildē. Tādējādi uzņēmuma darbības atsākšana ir ļoti svarīga Liepājas pilsētai, nodarbinot vietējos iedzīvotājus, kā arī valsts tautsaimniecības izaugsmei kopumā,” norāda finanšu ministrs Andris Vilks.

Ņemot vērā Ministru kabinetā izskatīto ziņojumu, LM 2011. un 2012. gadā bija 13. lielākais uzņēmums Latvijā, kā arī viens no lielākajiem darba devējiem un eksportētājiem. Uzņēmuma saražotā produkcija veidoja aptuveni 5% no visas Latvijas apstrādes rūpniecības kopumā jeb 0,7% no tautsaimniecības kopējās pievienotās vērtības.

Saskaņā ar Finanšu ministrijas un administratora konsultanta Prudentia veiktajiem aprēķiniem, atjaunojot LM darbību 2015. gadā ar jaudu pielīdzināmu 80% no 2012. gada ražošanas jaudas un 2016. gadā to sasniedzot 100% apmērā, Latvijas tautsaimniecības ieguvums laika posmā no 2015. gada līdz 2019. gadam ir pielīdzināms 950 miljoniem eiro, no kuriem 152 miljoni eiro tiktu saņemti nodokļos.

Svarīgi norādīt, ka, realizējot šo darījumu, jau pirmajā maksājumā tiks atgūti līdzekļi, kas tika ieguldīti uzņēmuma uzturēšanā pēc tā darbības pārtraukšanas. Tāpat atsevišķi no rūpnīcas tiek realizētas arī citas ķīlas. Piemēram, Valsts kase jau ir saņēmusi 768 tūkstošus eiro no medicīniski-sanitārās daļas realizācijas.

Patlaban investors ir iemaksājis vienu miljonu eiro kā apliecinājumu savu nodomu nopietnībai. Pēc pirkuma līguma noslēgšanas maksājumi tiks sadalīti 10 gados – ar gada maksājumu 9 miljoni eiro. Par nodrošinājumu kalpos līdzšinējās un papildu ķīlas, kā arī komercbankas galvojums.

Informāciju sagatavoja:
Komunikācijas nodaļas vadītājs
Aleksis Jarockis
Tālr.: 67083850
[email protected]

Dalies ar ziņu