Skip to main content

Valsts piedāvā jaunu ieguldījumu iespēju iedzīvotājiem – krājobligācijas

Trešdien, 19. jūnijā, tika atklāta jauna un droša ieguldīšanas iespēja Latvijas iedzīvotājiem – krājobligācijas. To būtība ir nodrošināt iespēju ikvienam Latvijas iedzīvotājam iegādāties valsts vērtspapīrus, tādējādi savu naudu uz laiku aizdodot valstij.

„Salīdzinājumā ar citiem investīciju instrumentiem viena no galvenajām krājobligāciju priekšrocībām ir drošums, jo ieguldījums nebūs atkarīgs no citiem finanšu tirgus dalībniekiem, kā arī valsts šos ieguldījumus garantēs pilnā apjomā. Krājobligāciju iegādes process ir iecerēts tik vienkāršs kā bankas maksājums vai jebkurš cits pirkums internetā. Iegādājoties krājobligācijas, Latvijas iedzīvotāji atbalstīs savu valsti, taču vienlaikus saņems arī procentus jeb fiksētu ienākumu par savu ieguldījumu,” skaidro finanšu ministrs Andris Vilks.

Pirmajā posmā valsts parādzīmes ikviens Latvijas iedzīvotājs varēs iegādāties interneta mājaslapā www.krajobligacijas.lv, autentificējoties caur kādu no internetbankām. Iegādājoties pirmās krājobligācijas, Latvijas Centrālajā depozitārijā, kas uzskaita, glabā un veic norēķinus par visiem Latvijā apgrozībā esošajiem vērtspapīriem, tiks automātiski atvērts vērtspapīru konts. Paredzēts, ka iedzīvotāji varēs izvēlēties starp krājobligācijām ar 6 mēnešu, 12 mēnešu, 5 gadu vai 10 gadu dzēšanas termiņu. Procentu likmes paredzēts noteikt atbilstoši jau apgrozībā esošo valsts vērtspapīru likmēm, kas raksturo tirgus situāciju.

Vienas obligācijas nomināls būs viens lats un minimālais iegādes apjoms būs 30 lati. Savukārt maksimālais obligāciju iegādes apjoms būs 49 000 latu vienā iegādes pieteikumā, taču dienas laikā iesniedzamo pieteikumu skaits nebūs ierobežots. Pēc izvēles par to, cik daudz krājobligāciju un uz kādu termiņu iegādāties, tiešsaistē būs jāveic maksājums, un nākamajā darba dienā pēc norēķiniem krājobligācijas atradīsies iedzīvotāja virtuālajā vērtspapīru kontā. Jaunās krājobligācijas būs tikai virtuālas un papīra formā tās nebūs iegādājamas. Krājobligācijas varēs iegādāties 24 stundas diennaktī septiņas dienas nedēļā. Sākotnēji krājobligācijas ir paredzēts izplatīt tikai interneta vietnē www.krajobligacijas.lv.

Pēc eiro ieviešanas krājobligācijas, kas iepriekš emitētas latos, tiks pārvērstas eiro valūtā. Tas notiks atbilstoši eiro ieviešanas kārtības likumā noteiktajiem principiem, par pamatu ņemot maiņas kursu, kāds tiks apstiprināts Eiropas Savienības padomē.

Valsts kase pašlaik veic sarunas ar Latvijas Pastu, un paredzams, ka krājobligāciju iegāde ne ātrāk kā 2014. gadā būs iespējama arī Latvijas Pasta filiālēs. Vienlaikus ir sāktas sarunas arī ar komercbankām, lai iesaistītu tās krājobligāciju izplatīšanā, taču ieviešanas termiņš šim izplatīšanas kanālam būs atkarīgs no panāktā risinājuma.

Informācijusagatavoja:
Lelde Kaunese
Komunikācijas nodaļas vadītāja vietniece
Tālr.: 67083938
[email protected]

 

Dalies ar ziņu