Skip to main content

Veselības ministre paraksta Baltijas valstu partnerības līgumu par kopīgu zāļu un medicīnas ierīču iepirkumiem

Šodien, 2. maijā, veselības ministre Ingrīda Circene, Igaunijas Republikas sociālo lietu ministrs Hanno Pevkurs (Hanno Pevkur) un Lietuvas veselības ministrs Raimonds Šukis (Raimondas Šukys) parakstīja Baltijas valstu partnerības līgumu par vienotiem zāļu un medicīnas ierīču iepirkumiem un centralizēti iepērkamo zāļu un medicīnas ierīču aizdošanu.

„Iecere par Baltijas valstu koordinētu rīcību iepirkumu organizēšanai pirmo reizi radās pirms 8 gadiem, tomēr bija jāpaiet ilgam laikam, lai tā tiktu realizēta. Eiropas kontekstā mēs neesam lielas valstis, un tieši tādēļ ar kopīgiem iepirkumiem mēs varam savu tirgus īpatsvaru palielināt un iegūt krietni izdevīgākus finanšu nosacījumus un cenu samazinājumu. Kā pirmais tiek plānots vakcīnu iepirkums, taču nākotnē sadarbību un iepirkumu veidu varētu paplašināt,” norādīja veselības ministre Ingrīda Circene.

Igaunijas Republikas sociālo lietu ministrs Hanno Pevkurs: „Liels projekts ir nonācis līdz rezultātam, un šajā sakarā vēlos uzsvērt, ka galvenie ieguvēji būs mūsu pacienti. Ja kaimiņi var savstarpēji sadarboties, tad tas ir veicināmi, jo īpaši veselības nozarē. Latvijai un Igaunijai jau ir laba pieredze ar pārrobežu sadarbību neatliekamās medicīniskās palīdzības jomā. Raugoties nākotnē, Baltijas valstis kopīgi varētu risināt arī citus jautājumus, piemēram, par digitālo recepšu savstarpēju atzīšanu.”

Lietuvas Republikas veselības ministrs Raimonds Šukis: „Šodien parakstītā vienošanās ir brīnišķīgs paraugs, kā var strādāt trīs Baltijas valstis. Mūsu valstīs ir ap 6 miljoniem iedzīvotāju, kuriem ir nepieciešamas zāles, vakcīnas un medicīnas ierīces par pieņemamām cenām. Iespēja rīkot kopīgus iepirkumus nodrošinās zemāku cenu, lielāku caurspīdīgumu iepirkumu procesā, un gala rezultātā ieguvēji būs pacienti, jo ietaupītos līdzekļus būs iespējams novirzīt citu vajadzību apmaksai. Ar līguma parakstīšanu darbs tikai sākas, un ekspertiem būs jārada mehānisms kā iepirkumus organizēt, taču šodienas vienošanās ir brīnišķīgs pamats uz kā kopīgi strādāt.”

Atgādinām, ka partnerības līguma mērķis ir veicināt vienotus zāļu un medicīnas ierīču iepirkumus, kā rezultātā valstīm varētu būt finansiāli izdevīgāki piedāvājumi. Veicot kopīgus zāļu iepirkumus, palielinātos iepirkumu apjoms, kas vienlaikus radītu lielāku konkurenci potenciālo piegādātāju vidū un gala rezultātā būtu iespējams iepirkumu veikt pa zemāku cenu. Tāpat līgums nodrošinās centralizēti iepērkamo zāļu un medicīnas ierīču pieejamības nepārtrauktību.

Līgums noslēgts uz nenoteiktu laiku un tam varēs pievienoties arī citas Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas valstis.

Informāciju sagatavoja:
VM Komunikācijas nodaļa
Oskars Šneiders
Tālrunis: 67876008, 26378959
[email protected]

 

Dalies ar ziņu