Skip to main content

Veselības ministre tiekas ar Latvijas Ārstu biedrības pārstāvjiem

Šodien, 4. novembrī, veselības ministre Ingrīda Circene tikās ar Latvijas Ārstu biedrības valdes locekļiem, lai pārrunātu jautājumus saistībā ar ārstu sertifikāciju, izmaiņām pēcdiploma apmācībā ārstiem, kuri apgūst papildspecialitāti, un personāla attīstības un cilvēkresursu nodrošinājumu veselības aprūpē.

Tikšanās laikā veselības ministre Ingrīda Circene norādīja, ka sertificētiem ārstiem, kuri apgūst papildspecialitāti, tās apguves process būtu jāvienkāršo, ņemot vērā zināšanu un prasmju apjomu, kāds jau ir iegūts. Tas vienlaikus ļautu ārstiem ātrāk apgūt papildspecialitāti, mazinātu apmācībai nepieciešamos līdzekļus un veiksmīgi tiktu risināts arī cilvēkresursu nodrošinājuma jautājumus. Savukārt, pārrunājot ārstniecības personāla atalgojuma jautājumu, veselības ministre uzsvēra, ka vienīgais situācijas risinājums ir papildus līdzekļi valsts budžetā, ko var panākt ar ēnu ekonomikas mazināšanu un plāna īstenošanu par plānveida palīdzības pieejamības saistīšanu ar darba spējīgo iedzīvotāju ienākuma nodokļa nomaksu.

Veselības ministre Ingrīda Circene: „Šobrīd aptuveni 40% darbaspējīgo iedzīvotāju nemaksā nodokļus no saviem ienākumiem, tomēr saslimšanas gadījumā viņi saņem tādu pašu valsts apmaksātu veselības aprūpi, kā nodokļu maksātāji. Tas nav godīgi pret nodokļu maksātājiem, uz kuru rēķina nemaksātājiem veselības aprūpe ir vienlīdz kvalitatīva, pieejama un nodrošināta. Līdzīgu ceļu – saistīt plānveida veselības aprūpes saņemšanu ar nodokļu nomaksu – ar ļoti labiem panākumiem ir gājušas arī mūsu kaimiņvalstis Igaunija un Lietuva, kur ēnu ekonomikas īpatsvars ir krasi sarucis. Esmu pārliecināta, ka arī Latvijā jāpiemēro šādi nosacījumi, kas salīdzinoši īsā laikā ļaus palielināt veselības nozares finansējumu, tajā skaitā arī ārstniecības personāla atalgojumu.”

Tāpat tikšanās laikā tika pārrunāts arī jautājums par veiktajām izmaiņām kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtībā. Jau ziņots, ka izmaiņas paredz no nākamā gada 1.janvāra pacientiem, izrakstot valsts kompensētās zāles vai medicīnas ierīces pirmo reizi, receptē norādīt to starptautisko nepatentēto nosaukumu (INN), savukārt, aptiekā būs pienākums izsniegt lētākos attiecīgās zāļu grupas medikamentus vai medicīnas ierīces. Veselības ministre Ingrīda Circene uzsvēra, ka šāda kārtība ir atbalstāma un tā veiksmīgi strādā arī citās Eiropas Savienības valstīs, kur pakāpeniski tas ir ļāvis samazināt ar cenas kompensējamo medikamentu un medicīnas ierīču sistēmā.

Informāciju sagatavoja:
VM Komunikācijas nodaļa
Oskars Šneiders
Tālr.: 67876008, 26378959
[email protected]

 

Dalies ar ziņu