Skip to main content

Veselības ministre: veselības aprūpes budžeta izdevumi uz vienu iedzīvotāju 2012. gadā – augstākie pēdējo trīs gadu laikā

„Ņemot vērā smagos konsolidācijas pasākumus, kurus valdība īstenojusi pēdējo trīs gadu laikā, veselības aprūpes budžeta izdevumi uz vienu iedzīvotāju nākamajā gadā būs 223,5 lati*, kas ir augstākais rādītājs kopš 2008. gada”, pauž veselības ministre Ingrīda Circene.

Ministre noraida bažas par finansējuma samazinājumu veselības aprūpes budžetam vairāku miljonu latu apjomā. 2012. gadā nozares bāzes budžets pamatfunkciju veikšanai pieaugs no 443 miljoniem latu 2011. gada sākumā līdz 446 miljoniem latu. Turklāt nākamā gada veselības aprūpes budžetā netiks ierēķināti Eiropas Reģionālā attīstības fonda un Eiropas Sociālā fonda līdzekļi 32 miljonu apjomā, kurus Finanšu ministrijas Centrālā finanšu un līgumu aģentūra pārņems savā uzraudzībā. Taču Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļi joprojām saglabāsies nozares rīcībā.

Ingrīda Circene skaidro, ka vienīgais samazinājums nākamgad skars sociālā drošības tīkla pasākumus – 10,4 miljonu latu apjomā. Tie bija noteikti kā pagaidu pasākumi, un ar nākamo gadu tiks samazināts to apjoms pacientu grupām ar ienākumiem attiecīgi zem 120 un 150 latiem. Tādēļ slimnīcām turpmāk par šiem pacientiem tiks maksāts tāpat kā par jebkuru pacientu. Arī turpmāk no sociālā drošības tīkla līdzekļiem tiks turpināti atbalsta pasākumi trūcīgām personām (kuras par tādām atzītas MK noteiktajā kārtībā), kas paredz pacientu iemaksu un līdzmaksājumu kompensāciju par ārstniecību un kompensējamajiem medikamentiem. Tāpat tiks efektivizēta medicīniskā aprūpe mājās un aprūpe dienas centros pacientiem ar garīgām slimībām, nodrošināta ģimenes ārstu konsultatīvā tālruņa darbība, laikā, kad nav pieejams ģimenes ārsts, kā arī novirzīts papildu finansējums otras māsas darba apmaksai ģimenes ārstu praksēs.

Vienlaikus jāatzīmē, ka valdība jau iepriekš lēma par papildu finansējuma piešķiršanu 10 miljonu latu apjomā 2012. gada veselības aprūpes bāzes budžetam, tādēļ kopējais nozares finansējums nākamgad nemazināsies. Papildu līdzekļi 5 miljonu latu apjomā novirzīti ārstniecībai – gan stacionāro, gan ambulatoro pakalpojumu nodrošināšanai, savukārt 1,3 miljoni latu – Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam. Slimnīcās tiks turpināta dienas stacionāru kā izmaksu efektīvāku pakalpojumu attīstība. Bez tam, pārstrukturējot darbu uzņemšanas nodaļās un izveidojot īslaicīgās novērošanas un izmeklēšanas gultas, var tikt samazināts stacionēšanas gadījumu skaits un izmaksas.

Finansējumu valsts kompensējamo medikamentu un medicīnas ierīču apmaksai nākamajā gadā paredzēts palielināt līdz 75 miljoniem latu salīdzinājumā ar 67 miljoniem latu 2011. gada sākumā, kas nodrošinās lielākas iespējas pacientiem saņemt nepieciešamo ārstēšanu tieši ārpus slimnīcas.

2008.gadā veselības aprūpes budžeta izdevumi uz vienu iedzīvotāju bija 253,9 lati, 2009. gadā – 222,8 lati, 2010. gadā – 220,6 lati, savukārt 2011. gadā – 218,2 lati.
_________________________________________________________________________________
* 2012. gada finansējums Veselības ministras budžetā un nozarei pieejamais ES fondu finansējums Finanšu ministrijas Centrālajā un finanšu līguma aģentūrā.

Informāciju sagatavoja:
Veselības ministres preses sekretāre
Lāsma Lapinska
Tālr.: 26339264
[email protected]

 

Dalies ar ziņu