Skip to main content

Veselības ministrija maksimāli ņēmusi vērā ģimenes ārstu asociāciju priekšlikumus primārās veselības aprūpes uzlabošanai

Veselības ministrija ir darījusi visu iespējamo, lai maksimāli ņemtu vērā ģimenes ārstu asociāciju priekšlikumus darba organizācijai primārajā veselības aprūpē.

Šodien, 18. decembrī, Ministru kabinetā pieņemtajos grozījumos Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtībā paredzēts 3 mēnešu pārejas periods prasībai vienas darba dienas laikā sazināties ar pacientu, kurš izsaucis Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādi, bet nav aizvests uz slimnīcu. Pie šādiem pacientiem valsts arī apmaksās ģimenes ārsta vizīti mājās. Uz gadu atlikta obligātā prasība par otrās māsas iesaistīšanu ģimenes ārsta komandā lielajās praksēs ar reģistrēto pacientu skaitu virs 1800. Savukārt, ņemot vērā ģimenes ārstu iebildumus, māsai vai ārsta palīgam vairs netiek prasīta atsevišķa darba telpa (iepriekš šāda prasība bija paredzēta ar 2015. gadu). Paredzēts, ka ģimenes ārstu darba kvalitātes sistēma tiks vērtēta pēc pusgada un tiks meklētas iespējas nākotnē palielināt finansējumu par darba kvalitātes kritēriju izpildi. Vienlaikus Veselības ministrija piekrita prasībai palielināt procentu slieksni (no 10% uz 20%) ģimenes ārsta nosūtītajiem laboratoriskajiem izmeklējumiem, kurus pārpildot Veselības inspekcija izlases kārtībā veiktu pārbaudi par ģimenes ārsta nozīmēto izmeklējumu pamatotību.

Apzinoties primārās veselības aprūpes nozīmīgumu, ģimenes ārstu asociācijas tiek aicinātas uz turpmāku konstruktīvu sadarbību, turpinot meklēt risinājumus, kā uzlabot pacientu aprūpi un savlaicīgu slimību diagnostiku jau primārās aprūpes posmā. Jau ziņots, ka veselības ministre Ingrīda Circene rosina 2014. gadu pasludināt par Ģimenes veselības gadu, līdz tam laikam kopīgi ar abām asociācijām sagatavojot Primārās veselības aprūpes stratēģiju, kā arī meklējot tās īstenošanai nepieciešamo finansējumu.

Atgādinām, ka šodien valdībā apstiprinātajos grozījumos veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtībā iekļauti jauni ģimenes ārstu darba kvalitātes kritēriji, aizstājot līdzšinējo darbības novērtēšanas sistēmu. Plānots papildu līdzšinējiem izpildes kritērijiem iekļaut rādītājus, kas saistās ar hronisko pacientu veselības aprūpi, vēža profilaktisko pārbaužu veikšanu un uzlabot ģimenes ārsta komandas pieejamību pacientiem.

Grozījumi projektā paredzētas izmaiņas ģimenes ārsta prakses darba organizācijā, nosakot, ka akūtiem pacientiem ģimenes ārsta pieejamību jānodrošina tajā pašā dienā, kad pacients vērsies ārsta praksē – neatkarīgi no akūto pacientu pieņemšanas laika beigām.

Savukārt, lai veicinātu savlaicīgu ļaundabīgo audzēju diagnostiku un mazinātu mirstības gadījumu skaitu, ģimenes ārstiem tiks ieviesta papildu samaksa. Turpmāk par katru savlaicīgi atklātu onkoloģisko saslimšanu 1. vai 2. stadijā, ģimenes ārsts saņems papildu maksājumu – 50 latus.

Informāciju sagatavoja:
VM Komunikācijas nodaļa
Oskars Šneiders
Tālr.: 67876106, 67876008
[email protected]

 

Dalies ar ziņu