Skip to main content

Vienojas stiprināt Latvijas un Azerbaidžānas sadarbību ekonomikā

Trešdien, 28. novembrī, Ministru prezidents Valdis Dombrovskis, tiekoties ar Azerbaidžānas prezidentu Ilhamu Alijevu (Ilham Aliyev) un Ministru prezidentu Arturu Rasi-zade (Artur Rasi-zade), aicināja stiprināt sadarbību Latvijas preču un pakalpojumu eksporta jomā un apsvērt Latviju kā vienu no Azerbaidžānas investīciju mērķa valstīm.

Jaunu eksporta tirgu apgūšana ir viens no būtiskākajiem priekšnosacījumiem, lai nodrošinātu Latvijas ekonomikas turpmāko izaugsmi. „Vairāk kā 90 uzņēmēju piedalīšanās šajā vizītē ir pierādījums tam, ka Latvija saskata lielu potenciālu sadarbībā ar Azerbaidžānu”, pauda Ministru prezidents.

Amatpersonas bija vienisprātis par abu valstu strauju ekonomiskās sadarbības uzlabošanos, akcentējot, ka šogad pirmo sešu mēnešu laikā tirdzniecības apgrozījums sasniedza 12,2 miljonus ASV dolāru, veidojot Azerbaidžānu par Latvijas nozīmīgāko tirdzniecības partneri Dienvidkaukāza reģionā.

Šobrīd Latvijā darbojas 64 uzņēmumi ar Azerbaidžānas kapitālu un Azerbaidžānas investīcijas Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos sasniedz 378 tūkst. latu. V.Dombrovskis sarunā ar Azerbaidžānas amatpersonām kā perspektīvākās jomas investīcijām nosauca tranzīta, loģistikas, IKT, izglītības, pārtikas rūpniecības, enerģētikas, tūrisma un finanšu sektorus.

Sarunā ar Azerbaidžānas prezidentu V. Dombrovskis īpaši uzsvēra Latvijas priekšrocības transporta, loģistikas, aviācijas un enerģētikas jomās. Turklāt Latvija apliecināja atbalstu stiprināt Eiropas Savienības un Azerbaidžānas sadarbību enerģētikā un Austrumu partnerībā. I. Alijevs apstiprināja, ka Azerbaidžāna ir ieinteresēta veidot stratēģiskas attiecības ar ES.

Būtiska sarunas daļa tika veltīta transporta tīklu attīstībai un konkrētiem projektiem, lai stiprinātu abu valstu ekonomisko sadarbību šajā jomā. Latvijas Ministru prezidents ar Azerbaidžānas prezidentu apsprieda arī abu valstu sadarbību Afganistānā, lai atbalstītu stabilizācijas procesu reģionā.

Puses pārrunāja arī sadarbību izglītības jomā. Jau šobrīd Latvija piedāvā studiju iespējas 50 studentiem no Azerbaidžānas, un Latvijas augstskolas, kas pasniedz angļu un krievu valodās, ir ieinteresētas pieaicināt arvien vairāk studentus no Azerbaidžānas. V. Dombrovskis pauda gandarījumu, ka Latvijas augstākās izglītības mācību iestādes studiju programmas ir iekļautas Azerbaidžānas Valsts stipendiātu programmas apmācībām ārzemēs mērķa valstu sarakstā.

Tikšanās laikā ar Azerbaidžānas Ministru prezidentu abas puses uzsvēra lielu divpusējo ekonomisko attiecību potenciālu. A. Rasi – zade apliecināja interesi sadarboties, paužot cieņu Latvijas tautai un apliecinot kopīgu vērtību izpratni. V. Dombrovskis Azerbaidžānas valdības vadītāju iepazīstināja arī ar vairākiem konkrētiem investīciju piedāvājumiem Latvijā.

Sarunā ar Azerbaidžānas premjeru piedalījās atbildīgie ministri, lai varētu apspriest jau konkrētas sadarbības formas. Tostarp, tika pārrunāti iespējamie projekti tekstilrūpniecībā un avio pārvadājumos. Azerbaidžānas premjers apliecināja, ka avio transporta attīstībai valsts pievērš lielu uzmanību, tāpēc analizēs arī iespējas sadarbībā ar Latviju.

V. Dombrovskis apliecināja Latvijas apņēmību sadarboties arī sociālo pakalpojumu attīstīšanā. Šobrīd Azerbaidžāna jau izmanto Latvijas ekspertu pieredzi sociālo pakalpojumu attīstības jautājumos. Amatpersonas plāno turpināt sadarbību, tostarp, organizējot Latvijas ekspertu konsultācijas sociālās apdrošināšanas sistēmas izveidē un attīstībā, kā arī nodarbinātības jautājumu risināšanā.

Puses apliecināja gatavību veicināt politisko dialogu un stiprināt attiecības ekonomikā, paužot, ka Latvijas Ministru prezidenta un uzņēmēju delegācijas vizīte ir būtisks solis jaunu ekonomisko kontaktu dibināšanā.

V. Dombrovskis šodien tikās arī ar Azerbaidžānas vicepremjeru Ali Fasanovu (Ali Fasanov), Azerbaidžānas ārkārtas situāciju ministru Kamaladinu Heidarovu (Kamaladdin Heydarov) un citām amatpersonām, kā arī atklāja Latvijas – Azerbaidžānas biznesa forumu, kas pulcēja gandrīz 200 uzņēmējus no abām valstīm. Tā ietvaros tika prezentētas dažādas investīciju un tirdzniecības veicināšanas iespējas.

Premjers šovakar piedalīsies Latvijas vēstniecības rīkotajā Latvijas Republikas proklamēšanas dienas pieņemšanā un Latvijas dienu „Taste Latvia” atklāšanas pasākumā. Lai veicinātu Latvijā ražotu produktu eksportu uz Azerbaidžānu un Azerbaidžānas tirgū esošo Latvijas pārtikas produktu atpazīstamību un noietu, pērn tika rīkotas pirmās Latvijas dienas „Taste Latvia”. Šogad Latvijas dienas sāksies Ministru prezidenta vizītes laikā un notiks līdz decembra sākumam.

Ministru prezidents Latvijā atgriežas piektdien, 30. novembrī.

Vizīte notiek pēc Azerbaidžānas Republikas prezidenta ielūguma, kas tika izteikts 2011.gadā viņa vizītes laikā Latvijā.

Foto no vizītes 
Video no vizītes

Par Latvijas un Azerbaidžānas sadarbību ekonomikā:
2011. gadā Latvijas ārējās preču un pakalpojumu tirdzniecības apgrozījums ar Azerbaidžānu sasniedza 27 milj. eiro, kas ir par 45% vairāk salīdzinājumā ar 2010. gadu, no tā preču un pakalpojumu eksports ir 23 milj. eiro (+45%), preču un pakalpojumu imports ir 4 milj. eiro (+50%). 2011. gadā Azerbaidžāna bija 38. lielākais preču eksporta un 56. lielākais preču importa partneris. Latvija uz Azerbaidžānu eksportēja preces par 18,1 milj. eiro, bet no Azerbaidžānas importēja preces par 3,3 milj. eiro.

Savukārt 2012. gada trijos ceturkšņos Azerbaidžāna bija Latvijas 41. lielākais preču eksporta un 66. lielākais preču importa partneris. Latvija uz Azerbaidžānu eksportēja preces par 12,1 milj. eiro, bet no Azerbaidžānas importēja preces par 1,3 milj. eiro.

Galvenās Latvijas eksporta preces uz Azerbaidžānu ir lopkopības produkti, metāla izstrādājumi, pārtikas preces un ķīmiskās rūpniecības produkcija. Savukārt no Azerbaidžānas galvenokārt ieved minerālos produktus un pārtikas preces.
Plašāka informācija par sadarbību šeit.

Papildus informācija:
Mārtiņš Panke
Ministru prezidenta preses sekretārs
Tālr.: +371 6708286, +371 26556965
[email protected]

Informāciju sagatavoja:
Diana Germane
Valsts kancelejas
Komunikācijas departamenta konsultante
Tālr. +371 67082922
[email protected]

Dalies ar ziņu