Skip to main content

VIENOTĪBA aicina Bērziņu nekavējoties virzīt likumprojektu, kas paredz atklāt ofšoru patiesos īpašniekus

Politisko partiju apvienības VIENOTĪBA Saeimas frakcijas deputāti aicina Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vadītāju Andri Bērziņu nekavējoties virzīt pieņemšanai Saeimā Tieslietu ministrijas (TM) izstrādātos grozījumus Komerclikumā, kas prasīs atklāt uzņēmumu patiesā labuma guvējus, kā arī precizēs uzņēmumu akcionāru sapulču sasaukšanas kārtību, lai liegtu iespēju šo procesu apzināti vilcināt.

„TM izstrādātie grozījumi ir būtiski cīņā ar noziedzīgi iegūtas naudas legalizācijas novēršanu, mēģinājumos caur ārzonu uzņēmumiem izvairīties no nodokļu nomaksas un centienos slēpt šo uzņēmumu patiesos īpašniekus. Šo iemelsu dēļ valsts ik gadus zaudē simtiem miljonu latu. Vilcināšanās šo jomu sakārtot nav pieļaujama, jo, kavējot likuma pieņemšanu, cieš gan valsts budžets, gan starptautiskā reputācija. Tādēļ aicinām Saeimas deputātus pierādīt vēlmi ar korupciju cīnīties ne tikai vārdos, bet arī darbos, un pieņemt tiesiskai valstij svarīgos grozījumus,” norāda VIENOTĪBAS Saeimas frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis.

Ar TM izstrādātajiem grozījumiem tiek pilnveidots komercdarbības tiesiskais regulējums trijās būtiskās jomās. Pirmkārt, likuma grozījumos ietverta prezumpcija, ka par sabiedrības patiesā labuma guvēju ir uzskatāms sabiedrības dalībnieks, kurš ir fiziskā persona. Līdz ar to likumprojekts nosaka pienākumu dalībniekam, fiziskai personai, kurai pieder vismaz 25 procenti no sabiedrības daļām, sniegt ziņas Uzņēmumu reģistram, norādot personas, kuras labā daļas tiek turētas.

Otrkārt, šo grozījumu mērķis ir samazināt reorganizācijas procesa veikšanas termiņus, kā arī vienkāršot šo procesu, samazinot veicamo darbību un nepieciešamo dokumentu daudzumu.

Grozījumi paredz arī atrisināt pastāvošo problēmu attiecībā uz akcionāru ārkārtas sapulces noturēšanu, novēršot situāciju, kad akciju sabiedrības valde, saņemot pieprasījumu par ārkārtas akcionāru sapulces sasaukšanu, nenodrošina sapulces norisi saprātīgā laika posmā. Likumprojekts šo problēmu risina, paredzot, ka gala termiņš, kādā akcionāru sapulcei ir jānotiek, ir trīs mēneši. Tāpat likumprojekts paredz arī piesaistīt dalībnieku un akcionāru sapulces norises vietu administratīvajai teritorijai.

Informāciju sagatavoja:
Laila Timrota
Apvienības VIENOTĪBA
preses sekretāre
Tālr.: 29373547
E-pasts: [email protected]

 

Dalies ar ziņu