Skip to main content

VIENOTĪBA atkārtoti rosina ļaut sabiedrībai iesniegt Saeimai kolektīvu iesniegumu

Partijas VIENOTĪBA Saeimas frakcijas deputāti iesnieguši grozījumus Saeimas Kārtības rullī un Iesniegumu likumā, paredzot iespēju vismaz 5000 Latvijas pilsoņu, kuri sasnieguši 16 gadu vecumu, iesniegt Saeimā kolektīvu iesniegumu par, viņuprāt, likumdošanas ceļā risinājumu jautājumu.

Šāda iedzīvotāju iniciatīvu prakse tiek piekopta Šveicē, Vācijas federālajās zemēs, ASV štatos, Kanādā. Kopš Lisabonas līguma stāšanās spēkā šāda prakse ir arī Eiropas Savienībā, kur, savācot 1 miljonu parakstu, iespējams rosināt Eiropas Savienības regulējuma izstrādi. Kopš 1999. gada šāda iedzīvotāju iniciatīvu prakse ir arī Polijā, norāda grozījumu iesniedzēji.

„Arī Saeimai nepieciešams mainīties līdzi laikam. Valsts un sabiedrības sadarbībai nav vajadzīgi ietilpīgi administratīvi un finansiāli resursi. Latvijas sabiedrība spēj un vēlas piedalīties valstij nozīmīgu jautājumu risināšana. Mūsu sabiedrība ir viegli mobilizējama, un tās izpausmei nepieciešama vieta Saeimā,” norāda viena no iniciatīvas autoriem, Saeimas deputāte Lolita Čigāne.

Saskaņā ar iesniegtajiem grozījumiem kolektīvajā iesniegumā ietverams prasījums Saeimai, īss tā pamatojums, kā arī norādāma persona, kura pilnvarota pārstāvēt kolektīvā iesnieguma iesniedzējus. Parakstus kolektīvajam iesniegumam var vākt arī elektroniski, ja tiek nodrošināta parakstītāju identifikācija un fizisko personu datu aizsardzība, norāda likumprojekta iesniedzēji.

Tāpat likuma grozījumos noteikts, ka iesniegums nedrīkst saturēt prasījumu, kas ir acīmredzami nepieņemams demokrātiskā sabiedrībā vai klaji aizskarošs.

Iedzīvotāju iesniegto priekšlikumu ne vēlāk kā 10 dienu laikā izvērtē Saeimas prezidijs un lemj par tā nodošanu sākotnējai izskatīšanai Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijai, kas, savukārt, sagatavo ziņojumu par kolektīvā iesnieguma izskatīšanu komisijā un Saeimas lēmuma projektu par tā turpmāko virzību parlamentā.

Informāciju sagatavoja:
Laila Timrota
partijas VIENOTĪBA
preses sekretāre
Tālr.: 29373547
[email protected]

 

Dalies ar ziņu