Skip to main content

VIENOTĪBA rosina atklātus balsojumus amatpersonu vēlēšanās un legālo prezumpciju finanšu darījumos

Politisko partiju apvienības VIENOTĪBA Saeimas frakcijas deputāti atkārtoti iesnieguši grozījumus Saeimas Kārtības rullī, paredzot, ka turpmāk, ievēlot valsts amatpersonas, deputātiem būs jābalso atklāti. Tāpat VIENOTĪBAS deputāti Saeimas Prezidijam iesnieguši iepriekš vairākkārt noraidīto priekšlikumu par legālās prezumpcijas principa piemērošanu finanšu darījumiem.

„Šie ir nozīmīgi, iepriekš Saeimas vairākuma atbalstu neguvuši priekšlikumi, kuru mērķis ir izskaust korupcijas riskus un stiprināt tiesiskumu, lēmumu un rīcības caurskatāmību. Jācer, ka šobrīd, kad sabiedrība jo īpaši rūpīgi vērtē ikvienu Saeimas deputātu rīcību un lēmumu, šie priekšlikumi beidzot gūs nepieciešamo parlamenta atbalstu,” norāda VIENOTĪBAS Saeimas frakcija vadītājs Dzintars Zaķis.

Šobrīd Saeimas Kārtības rullis paredz nesamērīgi daudz aizklātu balsojumu par valsts amatpersonām, ko deputāti nereti izmantojuši, lai slēptu savus balsojumus un to motīvus. Līdzšinējā bēdīgā pieredze, kad deputātu vārdi atšķiras no darbiem, kā tas bijis, balsojot par Māra Vīganta un Andreja Judina apstiprināšanu Augstākās tiesas tiesnešu amatā, kā arī neapstiprinot Ģenerālprokurora amatā Jāni Maizīti, ir ne vien mazinājusi sabiedrības uzticību politiķiem, bet arī radījusi grūtības nozīmīgiem amatiem atrast atbilstošus kandidātus, norāda VIENOTĪBAS pārstāvji.

VIENOTĪBAS deputātu izstrādātie grozījumi paredz, ka Saeimai būs atklāti jāievēl visas amatpersonas, tostarp, Tiesībsargs, Valsts kontrolieris, tiesneši, Satversmes aizsardzības biroja vadītājs, Ģenerālprokurors, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja vadītājs, Centrālās vēlēšanu komisijas vadītājs un citi. Aizklātu balsojumu VIENOTĪBAS deputāti rosina saglabāt tikai Satversmē paredzētajai Valsts prezidenta un Satversmes tiesas tiesnešu ievēlēšanas procedūrai, kā arī, ievēlot Saeimas Prezidija locekļus.

Apvienības VIENOTĪBA izstrādāto grozījumu mērķis ir veicināt caurskatāmību un atklātību lēmumu pieņemšanas procesā, šādi veicinot arī sabiedrības uzticību Saeimai un politiķiem. Parlamenta deputātu pienākums ir skaidrot savus lēmumus un ar argumentiem tos pamatot, nevis slēpt savu viedokli, izmantojot aizklātus balsojumus. Atklāti balsojumi liks katram deputātam skaidrot savus apsvērumus vēlētājiem un pamatot savu izvēli, veicinot diskusiju sabiedrībā par konkrētu lēmumu vai kandidātu un nostiprinot pārliecību, ka lēmums tiešām tiek pieņemts parlamentā.

Savukārt legālās prezumpcijas principa piemērošana saistībā ar fizisku personu finanšu darījumu kontroli ir būtiska tiesiskas valsts sastāvdaļa, kas ļaus veiksmīgāk cīnīties ar „ēnu ekonomiku”, negodīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas mēģinājumiem un ievērojami uzlabos korupcijas novēršanas darbu valstī.

Jau vairākkārt Saeimā iesniegtie grozījumi Krimināllikumā un Kriminālprocesa likumā paredz noteikt, ka finanšu līdzekļi vai cita manta uzskatāma par noziedzīgi iegūtu, ja persona nespēj vai atsakās pamatot tās izcelsmes vai piederības likumību. Ieviešot legālo prezumpciju, tiktu ievērojami uzlabota fizisko personu ienākumu legalitātes kontrole.

Informāciju sagatavoja:
Laila Timrota
Apvienības VIENOTĪBA
preses sekretāre
Tālr.: 29373547
[email protected]

 

 

Dalies ar ziņu