Skip to main content

VIENOTĪBA: Saeimas atbalsts Satversmes grozījumiem ir nozīmīgs turpmākai tiesiskuma stiprināšanai

Šodien, 29. martā, paredzētais Saeimas balsojums par atbalstu grozījumiem Satversmē, kas paredz ievērojami samazināt deputātu tiesisko imunitāti un ieviest atklātus Saeimas balsojumus par Valsts prezidenta un Satversmes tiesas tiesnešu ievēlēšanu, ir nozīmīgs turpmākai tiesiskuma nostiprināšanai, norāda partijas VIENOTĪBA Saeimas frakcijas deputāti.

VIENOTĪBAS pārstāvji ir gandarīti par Saeimas Juridiskās komisijas atbalstu Satversmes grozījumiem un cer uz grozījumu tālākai virzīšanai nepieciešamā 2/3 Saeimas vairākuma atbalstu 1. lasījumā. Jau vairākkārt Saeimā virzītie grozījumi ir ilga darba rezultāts, kas tapis sadarbībā un diskusijās ar tiesību zinātņu ekspertiem. Grozījumu mērķis ir veicināt sabiedrības uzticību Saeimai, politiskajām partijām un valsts varai kopumā, nodrošināt caurskatāmību un atklātību lēmumu pieņemšanas procesā, pauž VIENOTĪBA.

Deputāta neaizskaramības noteikumi šobrīd noteic, ka deputātu apcietināt, izdarīt pie viņa kratīšanu vai citādi aprobežot viņa personas brīvību drīkst tikai pēc tam, kad Saeima tam piekritusi. Šāda norma ir pretrunā vienlīdzīguma principam un ir plašāka, nekā tas nepieciešams parlamenta aizsardzībai.

Savukārt, šodien Saeimas vērtēšanai nodotie grozījumi paredz, ka par administratīviem pārkāpumiem Saeimas deputāti tiks sodīti tāpat kā jebkurš Latvijas iedzīvotājs. Deputāta tiesisko imunitāti iecerēts mazināt arī attiecībā uz kriminālprocesuālām darbībām, tostarp, kratīšanas izdarīšanu deputāta dzīvesvietā, neaizskaramības izmantošanu paredzot attaisnot vienīgi ar objektīvi pamatotu nepieciešamību aizsargāt parlamenta locekļus no politiski motivētas vajāšanas un nodrošināt netraucētu deputāta funkciju izpildi un parlamenta darbību.

Tāpat Saeimas balsojumam šodien tiks nodoti Satversmes grozījumi, kas paredz noteikt atklātu deputātu balsojumu, ievēlot Valsts prezidentu un apstiprinot amatā Satversmes tiesas tiesnešus. Jau šobrīd atklāti Saeimas balsojumi paredzēti Valsts kontroliera, tiesnešu, ģenerālprokurora un Satversmes aizsardzības biroja direktora ievēlēšanai.

Informāciju sagatavoja:
Laila Timrota
partijas VIENOTĪBA
preses sekretāre
Tālr.:29373547
[email protected]

Dalies ar ziņu