Skip to main content

“Vienotības” priekšsēdētājs: Ušakovs un Šlesers bezdarbība strauji palielinās rīdzinieku apkures parādus

Partiju apvienības ”Vienotība” priekšsēdētājs un Rīgas Domes (RD) deputāts Ģirts Valdis Kristovskis uzskata, ka RD vadība joprojām neko nedara, lai risinātu apkures problēmas Rīgā.

“Rīgas pilsētas iedzīvotāju parādi par apkuri ir sasnieguši 9 miljonus latu, bet Rīgas Domes vadība nerīkojas, lai šo augošo problēmu risinātu. Viens no risinājumiem ir daudzdzīvokļu ēku siltināšana. Kamēr citas pašvaldības ir izstrādājušas dažādus mehānismus, kā veicināt ēku siltināšanu, Rīgas vadības kūtrās attieksmes dēļ dzīvojamo māju siltināšana nekustas no vietas”, saka deputāts Kristovskis.

“Ikvienam, ne tikai ekspertiem ir zināms, ka Latvija enerģētikas jomā ir starp tām Eiropas valstīm, kas ir atkarīgas no Krievijas visvairāk, tāpēc Rīgai jau sen bija jārīkojas, lai mazinātu atkarību no Krievijas gāzes. Kā zināms, viens no pirmajiem praktiskajiem soļiem ir energoefektivitāte, dzīvojamo ēku siltināšanas programma, jo liela daļa no dārgā siltuma pašlaik vienkārši izkūp gaisā. Kamēr atsevišķās, salīdzinoši nelielās Latvijas reģionu pilsētās tiek siltināts desmitiem māju, visā Rīgā par māju siltināšanu ERAF programmas ietvaros ir noslēgti tikai 7 līgumi”, norāda deputāts.

Jāatgādina, ka Eiropas Savienības aktivitātes „Daudzdzīvokļu māju siltumnoturības uzlabošanas pasākumi” mērķis ir paaugstināt daudzdzīvokļu dzīvojamo māju energoefektivitāti, lai nodrošinātu dzīvojamā fonda ilgtspēju un energoresursu efektīvu izmantošanu. Aktivitātes īstenošanai piešķirtais finansējums ir 44, 37 miljoni latu, taču Rīgas Dome ļoti kūtri aicina rīdziniekus šos līdzekļus izmantot.

Rīgas Domes pozīcijas partijas LPP/LC un “Saskaņas centrs” nav mērķtiecīgi strādājušas un tāpēc tās neizmanto savu pārstāvniecību Saeimā, lai iesniegtu atbilstošus priekšlikumus grozījumiem Enerģētikas likumā, kas veicinātu citu siltuma avotu izmantošanu un radītu konkurenci. Tādēļ iedzīvotājiem atliek paļauties tikai uz “Rīgas siltuma” godaprātu, nosakot maksu par saņemto siltumu.

Ja Rīgas vadība – Ušakovs un Šlesers, arī turpmāk neko nedarīs, tad nākamajā ziemā apkures rēķinu parādi Latvijas galvaspilsētā turpinās pieaugt vēl straujāk, jo Krievijas gāzes monopolists “Gazprom” jau ir paziņojis par dabasgāzes cenu palielināšanu Latvijā, turpretī iedzīvotāju maksātspēja jau ir sasniegusi kritisko robežu. Draud lavīnveida siltumrēķinu nemaksāšana.

Kristovskis ir pārliecināts – pat ja daudzus pasākumus Rīgas vadība savā bezdarbībā ir nokavējusi, tomēr beidzot ir jārīkojas saskaņoti un mērķtiecīgi visos virzienos– jāsiltina Rīgas iedzīvotāju mājokļi un jāmeklē alternatīvi enerģijas ieguves avoti, tādējādi veicinot konkurenci un mazinot Rīgas un Latvijas iedzīvotāju atkarību no dārgās Krievijas gāzes. Ir jāpilnveido dzīvojamo ēku siltinšanas programma, tajā iekļaujot priekšnosacījumus, kas mudinātu dzīvokļu īpašniekus pieņemt lēmumu iekļauties minētajā programmā, jānovērš šaubas par tarifu paaugstināšanu siltuma patēriņa samazināšanās dēļ pēc siltināšanas. Aktīvi ir jāstrādā ne tikai Rīgas Domē, bet bet jāpanāk atbilstošu likumu un citu normatīvo aktu nepieciešamās izmaiņas. Taču tas joprojām netiek darīts.

Jāatgādina, ka “Pilsoniskā savienība” tika iesniegusi priekšlikumus Enerģētikas likuma grozījumiem, kas radītu konkurenci, ļaujot izmantot arī cita veida kurināmo, vienlaikus kontrolējot izmešu daudzumu un nepasliktinot gaisa kvalitāti. Diemžēl Saeimā šie priekšlikumi neguva atbalstu.

Informāciju sagatavoja Pilsoniskās savienības konsultante preses jautājumos:
Sallija Benfelde
Tālr.: 29191392 
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu