Skip to main content

Vilks: pēc iestāšanās eirozonā Latvijas dalība ESM ir pašsaprotama

Ceturtdien, 30. janvārī, Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja Latvijas iestāšanos Eiropas Stabilitātes mehānismā (ESM) un likumu par Latvijas pārstāvību ESM valdē un direktoru padomē.

„Nozīmību Latvijas dalībai ESM nosaka ne tikai pienākums, bet arī solidaritātes un ekonomiskie apsvērumi. Laikā, kad Latviju skāra ekonomiskā un finanšu krīze, mums palīdzību sniedza citas valstis – principā citu valstu iedzīvotāji Latvijai aizdeva naudu, lai mēs izkļūtu no problēmām, kuras paši bijām radījuši. Līdz ar to tas ir tikai pašsaprotami, ka Latvija caur ESM arī sniegs palīdzību citām grūtības nonākušajām valstīm, ja tas būs nepieciešams,” norāda finanšu ministrs Andris Vilks.

Likums par ESM dibināšanu ir nepieciešams, lai Latvija kā eirozonas dalībvalsts varētu piedalīties ESM. Ar šo likumu pēc būtības tiek pieņemts un apstiprināts līgums par ESM izveidošanu. Savukārt likums par Latvijas pārstāvību ESM valdē un direktoru padomē nosaka procedūru pilnvarojumu iegūšanai balsošanai ESM valdē un direktoru padomē. Likuma regulējums paredz, ka atkarībā no lēmumu veida, lai Latvijas pārstāvis valdē varētu piedalīties balsošanā un balsotu par, ir jāsaņem Saeimas, tās Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas, valdības piekrišana, vai arī Latvijas pārstāvis valdē lēmumu ir tiesīgs pieņemt patstāvīgi.

Dalību ESM nosaka līgums, kurš paredz, ka, iestājoties eirozonā, Eiropas Savienības dalībvalstij ir jākļūst par ESM dalībnieci ar pilnām tiesībām un pienākumiem. ESM pēc būtības ir eirozonas dalībvalstu izveidots un to īpašumā esošs fonds, kas aizdos līdzekļus grūtībās nonākušajām eirozonas dalībvalstīm ar stingriem noteikumiem, lai garantētu, ka aizdotie līdzekļi tiek atdoti.

„Latvija kā ESM dalībvalsts veiks ieguldījumu ESM pamatkapitālā, pretī saņemot kapitāla daļas, pret kurām tiks saņemtas dividendes no ESM darbības,” paskaidro finanšu ministrs Andris Vilks.

Nav iespējams garantēt, ka nākotnē Eiropu neskars jauni ekonomiskie satricinājumi. Tā kā Latvija ekonomikas mēroga ziņā ir maza valsts, situācija pasaulē mūs var ietekmēt ļoti tieši. Pat, ja paši nepieļausim kļūdas, mēs varam nonākt situācijā, kad arī mums būs nepieciešama palīdzība no ESM. Tāpēc dalība ESM ir nevis nevajadzīgs slogs, bet gan apdrošināšanas līdzeklis pret nelaimēm, no kurām nav pasargāts neviens.

Informāciju sagatavoja:
Ieva Pužule
Komunikācijas nodaļas vecākā referente
Tālr.: 67095405
[email protected]

 

Dalies ar ziņu