Skip to main content

Vilks tikās ar Norvēģijas vēstnieku Latvijā

Ceturtdien, 2. decembrī, finanšu ministrs Andris Vilks iepazīšanās vizītes ietvaros tikās ar Norvēģijas Karalistes vēstnieku Latvijā Jānu Grēvstadu (Jan Grevstad). Abas puses pārrunāja 2009. – 2014. gada perioda Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) un Norvēģijas finanšu instrumenta plānošanas gaitu, Latvijas 2011. gada budžeta sagatavošanas grafiku, kā arī turpmāko sadarbību starp abām valstīm.

„Norvēģija ir nozīmīgs mūsu ekonomiskais sadarbības partneris. Latvija augstu vērtē Norvēģijas finanšu instrumenta un EEZ finanšu instrumenta ietvaros realizētos projektus, jo tie sniedz būtisku atbalstu vairākām tautsaimniecības nozarēm. Ceram tikpat veiksmīgi turpināt uzsākto sadarbību un 2009. – 2014. gada plānošanas perioda ietvaros ar šo instrumentu starpniecību sniegt nozīmīgu atbalstu klimata pārmaiņu un atjaunojamās enerģijas nozarē, kā arī mūsu valsts kultūras mantojuma saglabāšanā,” norādīja ministrs A. Vilks.

Pašlaik Norvēģijas finanšu instrumenta un EEZ finanšu instrumenta ietvaros tiek ieviesti 66 individuālie projekti, 6 programmas un 3 grantu shēmas vairākās aktivitātēs. Starp tiem ir projekti vides aizsardzības, veselības, reģionālās politikas un citās nozarēs. Kopš 2007. gada jau ir veiksmīgi pabeigti 13 projekti un 1 grantu shēma, pārējos paredzēts pabeigt līdz nākamā gada 30. aprīlim.

Puses arī pārrunāja pašreizējo ekonomisko situāciju Latvijā un eiro zonā, kā arī Latvija valsts budžeta sagatavošanas gaitu.

Finanšu ministrs pateicās vēstniekam, kā arī Norvēģijas Karalistes valdībai kopumā par sadarbību ar Latviju. Vēstnieks atzinīgi novērtēja Latvijas valdības paveikto ekonomiskās krīzes pārvarēšanā, kā arī abu valstu līdzšinējo sadarbību.

Norvēģija ir nozīmīgs Latvijas ekonomiskās sadarbības partneris. Šā gada pirmajā pusgadā ir uzlabojusies Latvijas ārējās tirdzniecības bilance ar Norvēģiju. 2010. gada pirmajā pusgadā par 35 % pieaudzis Latvijas preču eksports uz Norvēģiju, imports krities par 45 %, Latvijai saglabājot pozitīvu tirdzniecības bilanci ar Norvēģiju. Latvijas eksporta partnervalstu vidū Norvēģija ir pacēlusies par vairākām vietām uz augšu un patlaban ierindojas 8. vietā, savukārt importa partnervalstu vidū noslīdējusi līdz 23. vietai.

Norvēģija ir viena no nozīmīgākajām investorvalstīm Latvijā. Šā gada otrajā pusē Norvēģijas tiešās uzkrātās investīcijas Latvijas uzņēmumu pamatkapitālā (kopš 1991. gada) sasniedza 220,6 miljonus latu. LR Uzņēmumu reģistrā reģistrēti 297 Norvēģijas – Latvijas kopuzņēmumi.

Šā gada otrā ceturkšņa beigās Norvēģijas tiešās investīcijas Latvijā bija 168 miljoni latu. Lielākā daļa investīciju nonākusi vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības sektorā, lauksaimniecības un mežsaimniecības sektorā, kā arī nekustamo īpašumu jomā.

 

Informāciju sagatavoja:
Aleksis Jarockis
Finanšu ministra preses sekretārs
Tālr. 67083994
[email protected]

Dalies ar ziņu